Резиденция срещу Акропола, обявена за най-скъпия имот в Гърция
Колко струва резиденцията?
Законът не казва ясно какво се случва с парите
Над 50 милиона лева са натрупани по извънбюджетните сметки на общините от изоставени земи. Това са средства от ползването на така наречените "бели петна" - земеделски земи, които не се обработват от собствениците, а служебно се разпределят на арендатори.
На 1 октомври изтича първият тригодишен срок, до който собствениците имат право да получат парите си. Тези средства не само са натрупани, но са и блокирани, т.е. общината не може да ги пипне, защото чака собствениците да си потърсят парите за това, че земята им се обработва от арендатори.
Най-активни са в Североизточна България и по -конкретно Добрич.
Само през изминалата 2012/2013 стопанска година от около милион и половина декара „бели петна" са събрани 24 милиона лева. 80 процента от тях са платени на собствениците
За 2013/2014 общата сума е 15 милиона лева, почти 4 милиона са платени.
Оказва се, че над 2 милиона са собствениците, които нехаят за земите си и парите които тя им носи, а остават 5 месеца до края на 3-годишния срок, за да си вземат сумите.
Как е на северозапад?
В Северозападна България има най-много недобросъвестни арендатори и най-ниска активност от страна на собствениците.
Такива са например от фамилията на Кирил Радовенски, която има 8 декара обработваема земя в село Царевец. „Бяхме много наследници, разпилени, едните в Америка, другите в Русия, никой не се интересуваше от тази земя", разказва той.
Че се обработва и че може да печели от нея, разбира от арендатора. Боян Григоров обработва 20 хиляди декара. Внася десетки хиляди по сметка на община Мездра.
Какво се случва с парите?
От 2011г. досега, в сметката на община Мездра са постъпили близо 400 000 лева от арендатори. С част от тях е платено на собствениците. Останалите пари, ако не си ги потърси собственика остават по сметка на общината
„Мисля, че не трябва да се мисли в друга посока, освен средствата да се използват единствено за възстановяване на полски и горски пътища”, смята кметът на града Иван Аспарухов.
За нуждите на общината, да потънат в нечий джоб или да останат блокирани - законът мълчи какво се случва с натрупаните средства. От Сдружението на общините настояват парите да се използват от местната власт, а от земеделското министерство са категорични, че дължимото продължава да е дължимо.
Всъщност, средно годишно всеки собственик на земя може да си докара около 500 лева. За да получите полагащото ви се, трябва да подадете молба до кмета до края на септември.
Ако пък не сте сигурни какво се случва със земята ви: намерете си документите, отидете в кметството отново и не пропускайте 31 юли – датата, до която можете като собственик да кажете как да се обработва земята ви.
Колко струва резиденцията?
Ние сме на последно място по дегитализация на предприятията, казва Елина Желева
Агенцията ще се свърже с лица, за които са установени неточности в декларираните данни