
Тръмп отложи продажбата на TikTok
Президентът на САЩ даде още 75 дни на ByteDance да продаде приложението
Страната трябва да поддържа показателя нисък, за да избегне натиск върху националната валута, вързана към еврото
Бюджетният дефицит на България към януари тази година расте с 80%, сравнено с година по-рано, посочва агенция Ройтерс в анализ на финансовата ситуация в България на фона на политическа криза.
За отчетния период дефицитът възлиза на 536.5 млн. лева - при 298 млн. към януари 2012 г. Правителството на Бойко Борисов, подало оставка на 20 февруари заради протестите срещу високите цени на тока и ниския жизнен стандарт, планираше дефицит от 1.3% за 2013 г., при 0.5% през 2012 г., уточнява агенцията.
Обяснението за ръста на финансовия министър от кабинета в оставка Симеон Дянков беше свързано с големи плащания по външния дълг на страната, вноски към ЕС и ниската данъчна основа.
"Скокът в бюджетния дефицит беше очакван, това е контролиран процес. Не виждам фискални злоупотреби в светлината на предстоящите избори", коментира финансовия анализатор Лъчезар Богданов от "Индъстри Уоч".
Опозиционната Социалистическа партия изяви своето притеснение за фискалната политика на десния кабинет в оставка и го обвини в загърбване на малкия бизнес и разходи, способствали за повишаването на бюджетния дефицит, допълва Ройтерс и уточнява причините за нуждите този показател да се поддържа нисък.
България се нуждае от нисък дефицит, за да избегне натиск върху националната валута, вързана към еврото. Страната е във валутен борд, което значително стеснява оперативните възможности на централната банка. БНБ води деликатна фискална политика, целяща поддържане на макроикономическа стабилност, се казва в анализа на агенцията.
Фискалният резерв, какъвто България е длъжна да поддържа в режима на валутен борд, е на стойност 4.1 млрд. лева, срещу 6.1 млрд. през декември 2012 г. Причина за това са плащанията по държавните облигации, емитирани по вътрешния дълг, на стойност 1.5 млрд. лева.
Президентът на САЩ даде още 75 дни на ByteDance да продаде приложението
ЕС има опит с финансовата криза в Гърция през 2010 г.
Основните "виновници" за поскъпването са плодовете, зеленчуците, прясното и киселото мляко