Системата за управление на евросредства - прекалено усложнена

БГ Бизнес

Според председателя на Сметната палата институциите действат изолирано и не си сътрудничат достатъчно

През изминалия 7-годишен програмен период (2007- 2013 г.) България се справи сравнително добре, но смятам, че системата за управление на европейските средства е прекалено усложнена. Това заяви проф. Валери Димитров, председател на Сметната палата, в приветствието си при откриването на конференция "Одит на средствата от ЕС".

Според него има много органи с правомощия в тази дейност, които понякога влизат в конфликт. „Качеството на одитирането и проверките въпреки това с всяка изминала година се подобряват”, каза Димитров, цитиран от БГНЕС.

Председателят на Сметната палата препоръча да се структурира аналитично звено, което да преглежда практиките и да предлага добри решения. Според него в тази дейност държавните институции действат изолирано и не си сътрудничат достатъчно.

„Усвояването на евросредствата през следващия програмен период е национален приоритет”, каза от своя страна Бойко Костов, изпълнителен директор на Института на дипломираните експерт-счетоводители. Той припомни идеята на организацията си да се съберат на едно място и да дискутират проблемите не само експерт-счетоводителите, но и специалистите от Сметната палата и работодателите.

„Създадохме работна група, която да обобщи резултатите от тази конференция, за да ги предложим за евентуални решения на МС, на вицепремиера по управление на еврофондовете и на министъра на финансите. Смятам, че държавата трябва да осигури адекватна, точна информация за всички потенциални бенефициенти, които да участват със свои проекти и е необходимо да се създаде една прецизна рамка за управление на тези средства на национално ниво, отбеляза Костов.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст