
Шест дни без транспорт: Как бизнесът помогна на гражданите?
Компания обяви, че ще превози безплатно 100 деца до техните изпити
Финансовото министерство планира повишаването на данъка върху тютюневите изделия да започне да се увеличава чак през 2016 г.
Акцизите на цигарите няма да се повишават през следващата година, но това ще започне през 2016 г. и следващите я две. Това предвижда Министерството на финансите с промени в Закона за ДДС, публикувани в началото на седмицата. Добрата новина за пушачите обаче може да се окаже лоша.
Последствията ще бъдат шоково поскъпване на цигарите след година, както и ръст на контрабанадата след поредното отлагане на скока на акциза.
Акцизите са косвен данък върху така наречените „стоки на греха” - като аколкохол и цигари.
Увеличението на цените е неизбежно, защото е заложено в европейска директива. Според нея до 2018 г. наи-малко 60% от цената на кутия цигари на дребно трябва да е акциз. Това означава една кутия у нас да поскъпне с до 80 стотинки. С отлагането вместо с по 10-15 стотинки за 4 г., цигарите ще задържат цените си догодина, но от 2016 г. започва по-рязко увеличение.
Всеки скок в цента обаче крие и друга опасност - скок на корупцията и контрабандата.
Гледната точка на един пушач
Росен е пушач от 20 години. След поредица от опити да ги откаже признава, че цигарите са по-силни от волята му. Вредният навик оцелял дори и при двойното увеличение през 2009 г. „Цената не е мотив да се спрат цигарите - ще се мине на по-евтини цигари, саморъчно навити и така”, смята Росен.
Икономисти изчисляват, че след резкия скок тогава всяка трета цигара у нас е станала контрабандна. Тази година акцизът е замразен, но отново има ръст в незаконната продажба на цигари. Затова финансовото министерство не иска да провокира допълнително пазара.
„Нелегалната търговия се е увеличила от 18 на 20% тази гоидна, може би и зради политическата криза. Поскъпването на цигарите и вдигането на акциза е неизбежно, тъй като гоним нова европейска цел до 2018 г.”, коментира икономическият анализатор Петър Ганев.
И макар че според плана на държавата поскъпването започва от 2016 г., цените на отделни марки вече са тръгнали нагоре. „Българските не са покачвани, но вносните вече са вдигнати с по 10 стотинки. Някои са от седмица, други от два месеца видгнати с по 10 стотинки”, обяснява Галя, която работи като продавач в магазин за цигари и алкохол.
Галя разказва, че първоначално забраната за тютюнопушене на закрито е свила продажбите, но ефектът вече е преодолян. Който пуши – продължава да пуши. „Много пъти съм правил опити да ги откажа, но е много трудно да се спрат заради стреса в ежедневието”, признава пушачът Росен.
Очаква се до края на месеца депутатите да гласуват и окончателния календар за поскъпване на цигарите.
Всъщност акцизите представлявят сериозна част от приходите в държавната хазна. Пушачите внасят половината от 3 млрд. лв. от акцизи.
Ръстът на контрабандата и нереалистичните пргонози, заложени в бюджета, ще доведат до 320 млн. лв. по-малко приходи в дъжраната хазна. Това е една от причините за третия ремонт на бюджета, който предстои.
Компания обяви, че ще превози безплатно 100 деца до техните изпити
Тези акции правят най-големите движения преди началото на пазара
Как се променя жилищният пазар в Москва през последните 5 години?