1 USD
1.81162 BGN
Петрол
Bitcoin
$62,571.0

Шефът на АЕЦ "Козлодуй" "за" нови мощности, но икономически издържани

БГ Бизнес

Според Валентин Николов темата "Белене" като частен проект винаги ще бъде актуален

Като човек от ядрената енергетика категорично съм "за" нови мощности, но те трябва да са икономически издържани. Това заяви край Варна изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" Валентин Николов, запитан как ще коментира факта, че в страната отново се заговори за рестартиране на проекта "АЕЦ "Белене". Такава възможност е записана в плана "Орешарски".

Той смята, че България не може да отдели ресурси, за да извърши строеж като АЕЦ "Белене", но като частен проект, който евентуално може някога да се обсъди, винаги ще бъде актуален. Николов коментира, че лично за него проектът "Белене" трябва да мине през нова актуализирана стратегия на България. По думите му актуализацията е важна, защото в нея трябва точно и ясно да се отбележат на база на проучване, какви точно мощности държавата ще заложи.

Той припомни, че ще се закриват много мощности, някои от топлоелектроцентралите няма да могат да изпълнят европейските изисквания и ще бъдат закрити. Така държавата ще се лиши от инсталирани мощности.

В отговор на въпрос кой е по-удачният вариант - 7-ми и 8-ми блок на "Козлодуй" или нова АЕЦ, Николов отговори, че 7-ми блок има много предимства предвид на инфраструктурата, кадрите, хранилището за отработеното гориво. Според него по тази причина държавата трябва да актуализира своята енергийна стратегия, за да може да заложи на конкретни проекти, защото в сегашната стратегия са записани 2000 мегавата нови мощности до 2020 г., което очевидно не може да се реализира по нито един от проектите.

Николов призна, че е поддръжник на тезата, че 3-ти и 4-ти блок трябва да започнат да работят отново. Причината за това е, че в тях са вложени до последния момент огромно количество пари на данъкоплатеца с цел безопасността им, уточни директорът на АЕЦ "Козлодуй". Той смята, че двата блока са били затворени несправедливо.

Според Николов изграждането на новите ядрени централи в Турция категорично не обезсмисля изграждането на нови мощности у нас. Той посочи, че очакваме Турция да се присъедини към европейската енергийна система и така системата на южната ни съседка ще бъде добре балансирана.

При одобрените проекти в Турция има конкретни цени, по които турската страна ще изкупува елекроенергията в продължение на 18-20 години. Според Николов цената е доста висока за нашите стандарти, така че ако бъде изградена централа в България и можем да изнасяме достатъчно количество, т. е. Турция стане отворен пазар, нищо не пречи нашата енергия да се конкурира.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии