1 USD
1.80361 BGN
Петрол
Bitcoin
$67,277.9

Ще поскъпне ли хлябът заради сушата и износа?

БГ Бизнес

В България пшеницата поскъпна с 10%, в САЩ скокът е 24%

Пшеницата у нас продължава да поскъпва. Зърнопроизводители вече сключват сделки за 450 лева на тон. В същото време - износът на жито е скочил два пъти.

Основната причината за високите цени на пшеницата тази година е сушата. Това кара анализаторите да прогнозират изключително слаба реколта в световен мащаб. И ако по данни на Софийската стокова борса за месец цената на пшеницата у нас се е увеличила с 10 на сто, то в САЩ, Франция, Унгария и Русия поскъпването е още по-голямо.

На някои от световните борси увеличението минава 20%. В Съединените щати например увеличението е с 24%, в Унгария 22%, а във Франция 20%. Поскъпването у нас е двойно по-малко в процентно изражение - около 10 пункта. За сравнение, в Русия пшеницата е поскъпнала с 11 на сто.

По-ниски добиви тази година се чакат и при царевицата. А когато има недостиг на царевица за фураж се ползва пшеница. Това я прави още по-търсена и повишава цената й. 450 лева за тон пшеница не са изненада за нашия пазар.

„Ние сме наблюдавали цени от 500 лева за тон. Това беше преди няколко години, когато отново беше такава ситуацията в световен мащаб, реколтите бяха компрометирани, така че не бих се учудила ако достигнем такива нива, защото вече сме го преживявали,” коментира Антонина Белопитова, експерт от Софийска стокова борса.

В района на Шумен Петър Ананасов прави сметка, че тази година цените на продукцията ще му дадат възможност да покрие всички разходи по производството и да не е зависим само от субсидиите:

„В момента е висока цената, нас винаги ни е страх, че някой ще я свали, сега цената ни устройва и продаваме, ако видим, че цената пада има къде да съхраняваме.”

Добрата реколта тази година увеличава и износа. На пристанището в Лом се изнасят по 1 000 тона пшеница дневно - двойно повече от миналата година:

„Целият месец юли вече работим новата реколта. През първите шест месеца сме обработили 58 хиляди тона, което е също с 27 хиляди тона повече от миналата година,” каза изпълнителният директор на пристанище Лом Константин Костадинов.

Ако цените на пшеницата продължат да вървят рязко нагоре, това може да доведе и до поскъпване на цените на брашното и хляба. Засега обаче хлебопроизводителите се въздържат от прогнози за това ще коригират ли цените и с колко.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии