Коронацията на крал Чарлз III струва на данъкоплатците 72 млн. паунда
52 % от лондончани не смятат, че коронацията трябва да се плаща от данъкоплатците
Решението на административния съд подлежи на обжалване в 14-дневен срок
Административният съд в София отмени поскъпването на билета за градския транспорт в столицата. След като повече от 8 месеца пътниците в градския транспорт плащат цена на билета за еднократно пътуване от 1,60 лв., сега съдът се произнесе, че решението на общинарите е незаконосъобразно. Общината веднага обяви, че ще обжалва на по-висока инстанция.
От изхода на делото там ще стане ясно колко на практика ще струва билетчето.
От общината обясниха, че с по-високите цени е изпълнена целта повече хора да пътуват с карти, а не с еднократен билет. Очакваното годишно увеличение на приходите от 15 милиона лева заради по-скъпите документи било на път да стане факт. Затова и ще обжалват решението на съда.
Към настоящия момент с обжалването по никакъв начин не се променят правилата и начинът на пътуване в обществения транспорт на София, обясни Зафир Зарков от комисията по транспорта.
Според Милка Христова, която е част от опозицията в градския парламент, но и адвокат на част от жалбоподателите срещу по-високите цени на билетите, ако съдът окончателно отхвърли поскъпването отново ще плащаме по 1 лев за еднократното пътуване. Месеците, в които пътниците са пътували по-спъпо обаче са си за тяхна сметка.
Неправителствените организации, които също са срещу поскъпването на билета, настояха за въвеждане на нови превозни документи за 30 минути, час и час и половина с нови цени.
Така според "Спаси София" хората ще могат да пътуват по-изгодно, ползвайки повече от една линия за времето разписано в билета за обществения транспорт.
В 14 дневен срок общината може да обжалва отмяната на поскъпването пред Върховния административен съд. Дотогава билетът ще струва 1,60 лв..
Делото беше образувано миналата година по жалби на граждани и сдружението „Център за законодателни оценки и законодателни инициативи“.
Те възразиха срещу начина, по който процесуално са приети измененията, както и срещу създадената прекалено голяма неравнопоставеност между гражданите, които могат да си позволят абонаментна карта и онези, които биха използвали билети.
Решението подлежи на касационно обжалване пред Върховния административен съд в 14-дневен срок.
Според чл. 194 от Административно-процесуалния кодекс съдебното решение, с което се обявява нищожност или се отменя подзаконовият нормативен акт и срещу което няма подадени в срок касационна жалба или протест или те са отхвърлени от второинстанционния съд, се обнародва по начина, по който е бил обнародван актът, и влиза в сила от деня на обнародването му.
52 % от лондончани не смятат, че коронацията трябва да се плаща от данъкоплатците
Дизайнът се основава на руска междуконтинентална балистична ракета
Потребители си поръчват еднакви продукти за проба и после ги връщат, което е проблем за бизнеса