В каква валута ще са промоциите в магазина, когато приемем еврото и как ще се връща ресто?
Кога левът ще престане да бъде средство за плащане?
Агенцията за кредитен рейтинг потвърди оценката си
Агенцията за кредитен рейтинг Standard&Poor's (S&P) потвърди оценката си за България на 'BBB/А-2', но ревизира перспективата от стабилна на отрицателна. Това се казва в съобщение на сайта на финансовото ведомство. Уточнява се, че запазването на кредитния рейтинг отразява стабилната фискална позиция на страната.
Анализаторите от Standard&Poor's обясняват понижаването на перспективата с очакванията за слаб растеж заради влошеното вътрешно търсене, както и "нестабилната политическа обстановка, които биха могли да препятстват осъществяването на необходимите структурни реформи".
В доклада се обръща внимание, че за понижаването на оценката за очакваното развитие на българската икономика значително влияят данните за реалния растеж на БВП в периода 2010-2012 г. (средно 1%), което според методологията на S&P спира перспективите за развитие на страната. Вътрешното търсене се определя от анализаторите като слабо, поради ниския растеж на кредитите, ограничената инвестиционна активност и високата безработица в страната, в частност високия дял на дълготрайно безработните.
В доклада се посочва още, че в условията на ограничен икономически растеж бюджетният дефицит се очаква да достигне 2% от БВП през 2013 г., в резултат от поетите ангажименти на правителството да повиши социалните плащания и пенсиите, както и да разплаща задълженията към частния сектор. Агенцията потвърждава способността на правителството да изпълни целите си за дефицит през периода 2014-2016 година. Оценката за способността за поддържане на стабилност на публичните финанси е водеща за кредитния рейтинг и той е потвърден.
Министерството на финансите споделя оценката за влошената бизнес-среда и потиснатия растеж през периода 2010-2012, но не се съгласява с данните за перспективите пред растежа. Според родните специалисти през третото тримесечие в имало реален растеж на БВП от 1,5% на годишна база, който е резултат от нетният износ. Има и увеличение при крайното потребление с 1,2%, с основно влияние от страна на правителственото потребление. По-високото потребление и износ оказват влияние и върху по-бързото нарастване на вноса на стоки и услуги с 8,6% на годишна база.
Позицията си МФ подкрепя и от краткосрочните показатели, които сочат положителни развития през последните месеци в подкрепа на повишаване на потреблението.
Министерството на финансите изразява позицията, че агенцията се опасява по-скоро от нестабилната политическа ситуация в страната и отчита политическо напрежение в страната, както и необходимостта от засилване на дейността на институциите в областта на съдебната система и обществените поръчки, което всъщност съвпада с приоритетите на правителството.
Промяната в перспективата показва, че създаването на политическа нестабилност и незачитането на легитимни резултати от демократичния процес се отразява на оценките за страната. В доклада на S&P се отбелязва още, че подобряването на политическия климат в страната би засилило действието на институциите и би повишило перспективите за растеж на българската икономика, което, от своя страна, ще повлияе благоприятно върху кредитния рейтинг на страната.
Кога левът ще престане да бъде средство за плащане?
Под собствеността на Мъск X е активно рекламиран като алтернатива на традиционните медии
Евентуална американска собственост върху "Северен поток 2" ще осигури лост в мирните преговори с Русия, според него