Коронацията на крал Чарлз III струва на данъкоплатците 72 млн. паунда
52 % от лондончани не смятат, че коронацията трябва да се плаща от данъкоплатците
От юни до септември те са се увеличили с близо 20%
Расте броят на депозитите до гарантирантираните от закона 200 000 лв. Само от юни до септември броят на депозитие до 200 хиляди лева са е увеличили с близо 20%, сочат данните на БНБ.
Сумата също е набъбнала. Най-много на брой остават спестяванията на домакинствата до 1 000 лв. - такива суми има в над 8 милиона сметки.
Васил Цанев е директор на фирма за електроника, която е на пазара повече от 20 години. Работят от години с две основни и две допълнителни банки. „Работата с една банка дава по-добри условия на работа с фирмата за ниски такси. Работата с няколко банки, от една страна, намалява риска, но затруднява операциите”, обясни той.
И ако бизнеса продължава да държи големи суми по разплащателните сметки, то домакинствата разпределят големите си депозити в няколко банки на сметка до гарантиратените 196 000 лв.
„Докато преди юни месец имаше ръст на всички депозити, особено тези, които са над 50 000 - 100 000 лв., сега най-големите депозити, над 200 000 лв., реално намаляват като бройка и като сума”, коментира икономистът Георги Ангелов.
Най-голям спад има при депозитите над 1 млн. лв. - с 6% само от юни до септември миналата година. В края на месеца ще бъде отчетена още по-голяма разлика, защото от системата ще отпаднат негарантираните депозити от КТБ.
„Хората искат и сигурност, и доходност – нещо, което едновременно няма как да се случи. Времената, в които банките се конкурираха с високи лихви и се надпреварваха за депозити, си отидоха и едва ли скоро можем да се надяваме тези времена да се върнат”, смята анализаторът Калоян Стайков.
А доходността от депозитите ще става все по-малка, повтърждават и от една от големита банки в България. „Според мен това е добра новина за икономиката, защото ще има по-малко стимули за спестяване и ще подкрепи поне малко потребителските разходи”, смята главният икономист на една от големите банки Кристофор Павлов.
Затова икномистите прогнозират, че в системата ще останат най-вече спестяванията на тези, които търсят сигурност. А вложителите с незащитени депозити, които търсят доходност, ще заложат на пакети облигации и други инвестиционни инструменти - с по-голям риск, но и с по-голяма доходност.
Още една любопитна тенденция се откроява след кризата с КТБ - при население от около 7 милиона души българите имат почти два пъти повече сметки в банките - това са дебитни, кредитни карти и разплащателни сметки. От юни насам се наблюдава постепенно заквриване на ненужните сметки, които генерират излишни разходи за обслужване.
52 % от лондончани не смятат, че коронацията трябва да се плаща от данъкоплатците
Дизайнът се основава на руска междуконтинентална балистична ракета
Потребители си поръчват еднакви продукти за проба и после ги връщат, което е проблем за бизнеса