Първа реална стъпка към газовата диверсификация на България

БГ Бизнес

Премиерът направи в Русе първа копка на тръбопровода България-Румъния

Много години у нас се говореше за диверсификацията на снабдяване с газ, но всичко оставаше на книга. От днес обаче реално започва строителството на газовата връзка с Румъния, която ще дава възможност за доставка на синьо гориво от Източна и Централна Европа. Това заяви премиерът Бойко Борисов в Русе при първата копка за началото на изграждането на междусистемна газова връзка България-Румъния.

Тя ще може да покрива до 50% от консумацията на природен газ у нас в критични моменти и трябва да е готова до 31 май догодина. До края на 2012 или началото на 2013 г. пък се планира да започне изграждане на такава връзка с Гърция, която да продължи реалните стъпки на страната ни към диверсификация и сигурност на доставките на природен газ. Това съобщи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев, който също присъства на първата копка в Русе.

По думите на премиера тръбопроводът България-Румъния дава добра гаранция, че страната ни няма да попада повече в „студени ситуации” без газоснабдяване. Реализирането на проекта до голяма степен се дължи на намерените от румънците нови газови находища в Черно море.

В тази връзка министър-председателят коментира, че се надява и в българския черноморски район да се намери не по-малко газ и дори нефт. „Така че за следващите поколения тази газова връзка дава възможност на двете държави да си обменят, транспортират и продават газ”, допълни още Борисов.

Междусистемната газова връзка, чието строителство от българска страна започна днес от Русе, е с обща дължина на тръбите 25 км. От тях 15,4 км ще минават през българска територия, 7,5 км - през румънска и 2,1 км - под река Дунав. Максималният капацитет е 1, 5 млрд. кубически метра газ. Общата стойност на проекта е 23,8 млн. евро, от които 8,9 млн. евро са предоставени от Европейската комисия.

Трасето на тръбопровода за втечнен природен газ от Гърция: Комотини - Хасково - Стара Загора, ще е с дължина 180 км, от които 150 на българска територия. Очакваният капацитет ще е до 5 млрд. кубически метра на година, сочи справка от икономическото министерство.

Делян Добрев съобщи, че вече се работи за подобна връзка със Сърбия и се очаква изграждането й да започне през следващата година. Трасето ще е 150 км., а годишният капацитет - 1,88 млрд. кубически метра. Работи се и по газовата връзка с Турция, каза министърът и допълни, че предстои да се уточни цялата схема на нейното изграждане.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст