Никола Минков: „Черният петък“ в България вече е по цял месец (ВИДЕО)
Потребители си поръчват еднакви продукти за проба и после ги връщат, което е проблем за бизнеса
Държавният глава призова за ударно усвояване на еврофондове
Не съм против, но не се и впечатлявам от идеите за газов хъб. Ще се впечатля обаче, ако България се интегрира в европейския газов пазар. Това заяви президентът Росен Плевнелиев по време на бизнес форум в столицата, предаде БГНЕС.
Припомняме, идеята за газохранилище край Варна, което да замести „Южен поток”, беше лансирана от премиера Бойко Борисов. Неговата „прекрасна идея” (както сам я определя на заседание на Министерски съвет) беше приета от правителството без възражения.
Държавният глава заяви, че не се впечатлява и от идеите за „енергиен център” и „голям шлем” (название на проектите "Белене", "Южен поток" и "Бургас - Александруполис", използвано от експрезидента Първанов - б.р.), а по отношение на газа обяви, че идеята му е "не един или друг доставчик да доминира, а да доминира балансът между тях".
Така според президента "ще приключим веднъж за винаги с газа като оръжие", а синьото гориво ще стане "скучна" стока за свободно търгуване на пазарни цени.
2015 година трябва е година на действието, реформите и организацията. Имаме план, стратегия, и пари има - трябва добро изпълнение, каза президентът.
Реформи, реформи и пак реформи
Плевнелиев обърна специално внимание на споразумението с Европейската комисия до 2020 г. По думите му до осигурява важен ресурс от над 15 млрд. евро за изпълнение на ключови реформи, а националният бюджет ще осигури "минимум още толкова".
Президентът заяви, че няма да има оправдание, ако политическият елит избере не ударното усвояване на еврофондове, а политически сметки на дребно. „За да постигнем устойчив резултат е необходимо широко политическо съгласие за реформи”, каза той.
"Ще подкрепя всяко усилие за реформи, защото съм убеден, че не бива да разчитаме на ниските заплати като конкурентно предимство за страната", каза той.
Недоверие
„Спешно трябва да възстановим доверието в БНБ, КФН, ДКЕВР и системата на правораздаване”, заяви Плевнелиев.
Според него 2015 година е решаваща за постигане на позитивна промяна и продължаване на реформата в системата на правораздаването, която е фундамент на всяка демократична държава.
Потребители си поръчват еднакви продукти за проба и после ги връщат, което е проблем за бизнеса
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб