
Има ли опасност като влезем в еврозоната да плащаме сметката на задлъжнелите държави?
ЕС има опит с финансовата криза в Гърция през 2010 г.
Преговорите с Турция били трудни заради непримиримостта на транспортните фирми в двете страни
В момента няма обстановка, която да налага протести на превозвачите, заяви министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Данаил Папазов.
През последните дни фирми от бранша заплашиха със стачки и блокиране на границата заради недостатъчно ефективната дейност на държавната администрация. Компаниите се оплакват от занижения контрол при лицензирането на превозвачи и липсата на мерки при явни нарушения.
Освен това чуждестранни фирми получават български лицензи и „обезкървяват” местните си конкуренти. В резултат, у нас в момента се търсят около 3000 международни шофьори, а много превозвачи са на ръба на оцеляването.
Това идва на фона на нестихващо напрежение между България и Турция по въпроса с международния транспорт на товари. От южната ни съседка се жалват от прекалено честите проверки на ДАИ на наша територия, като се смята, че в отговор на това пък се създават процедурни пречки за спокойното минаване на български камиони през турска територия.
На няколко пъти имаше и блокади от двете страни на границата. „Ние правим всичко възможно да защитим интересите, тяхно право е ако сметнат за добре, да си го правят. Ние не можем да се бъркаме в този протест. В момента няма обстановка, която да налага такива протести”, заяви Данаил Папазов.
Той подчерта, че „някои от исканията на българските и турските превозвачи са диаметрално противоположни” и заради това двустранните преговори се водят към момента само на равнище министерства на транспорта.
По думите му главно искане на Анкара е отпадане на транзитните такси, с което нашата страна не е съгласна.
„В присъствието на преговорите на браншовите организации на двете страни, практически преговорите не довеждат до резултат”, посочи Папазов и допълни, че заедно с турските му колеги ще бъде изработен документ, който да бъде обсъден от различните браншове.
ЕС има опит с финансовата криза в Гърция през 2010 г.
Основните "виновници" за поскъпването са плодовете, зеленчуците, прясното и киселото мляко