Офшорка с неясни собственици купува ПОК "Доверие"

Финанси

В знак на протест мениджърите обявиха, че подават оставка

Офшорна компания с неясни собственици и капитали купува най-големия в страната ни частен пенсионен фонд. Сделката за "Доверие" ще бъде финализирана след одобрението на Комисията за финансов надзор. Фондът има 1,8 милиарда лева активи, събрани в пенсионните партиди на 1,25 млн. осигурени български граждани.

Мениджърите на фонда още преди дни обявиха, че подават оставка. В знак на протест срещу непрозрачната сделка между продавача австрийската компания майка Виена Иншурънс Груп и британската офшорна компания купувач Юнайтед Кепитъл.

„За съжаление и на фона, на всичко това което се случва в страната, като че ли това поне на пръв поглед изглежда това е поредният вид задкулисие, срещу което толкова много хора - и то с право, протестират”, заяви Даниела Петкова, председател на Управителния съвет на ПОК "Доверие".

Зад Юнайтед Кепитъл стоят адвокатски кантори, никому неизвестна млада българка и офшорна фирма, свързана с бившия управител на фалиралата Агробизнес банк Румен Нанов.

Срещу продажбата на „Доверие” се обявиха и от синдиката- съосновател на компанията преди да бъде препродадена. Лидерът на КНСБ алармира, че сделката противоречи на законите, защото офшорката има капитал от около 6 милиона лева, а за самата сделка ще се ползва банков заем. „Информацията, която получихме е, че Инвест Банк Русия де факто финансира сделката. Ако това е така - говорим за привлечени средства и следователно няма как да се спази закона”, обясни Пламен Димитров.

Шефът на парламентарната комисия по бюджет и финанси Йордан Цонев също препоръча регулаторът да не казва "Да" на сделката. Финансовият надзор пък успокои, че ще анализира продажбата под лупа.

Според източници на bTV в проверката на офшорната компания купувач вече са се ангажирали и ДАНС.

„Ще проверим всички факти и обстоятелства. Както по отношение на истинския собственик, така и дали сделката ще е с заемен ресурс, нещо което ще е в противоречие с Кодекса за социално осигуряване”, беше позицията на Ангел Джалъзов, ръководител на "Осигурителен надзор“ в КФН.

 Докато регулаторът не се произнесе с окончателното си решение одобрява или отхвърля сделката осигурените лица няма от какво да се притесняват.

Този текст не е препоръка за покупка или продажба на дялове от осигурителното дружество.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст