Нови правила в търговията с природен газ търсят баланса в системата

БГ Бизнес

Предстои въвеждане на балансьор на пазара

Нови правила за търговия с природен газ предстои да приеме Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Очаква се това да стане на закрито заседание на 17 февруари.

Разпоредбите бяха обсъдени днес в ДКЕВР с търговци, газоразпределителни дружества и представители на предприятия - консуматори на природен газ и на държавните дружества "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз", пише БТА Те предвиждат въвеждане на балансьор на пазара, който най-вероятно ще бъде операторът на мрежата - "Булгартрансгаз". Той ще поема дисбалансите в
системата - когато заявените количества за доставка на природен газ не съвпадат с реалната консумация.

Досега нямаше балансиращ пазар в търговията с природен газ.

Александър Кожухаров, заместник-председател на Българска асоциация "Природен газ", посочи по време на обсъждането, че няма правила за измерване на количествата природен газ, по подобие на правилата за измерване на електроенергия и такъв регламент би трябвало бъде изготвен в отделен документ.

Членовете на ДКЕВР одобриха идеята и казаха, че такъв документ би могъл да се изготви. Това обаче няма да се случи до 17 февруари, а вероятно ще бъде приет впоследствие. За изготвяне на правила за измерване на количествата природен газ се обяви и председателят на Българската федерация индустриални енергийни предприятия (БФИЕК) Константин Стаменов, тъй като така клиентите ще могат да възразяват при разминаване на доставяните количества с това, което са заявили.

Притеснява ни текст в така подготвените правила, според който, ако заявеното и реално консумираното количество природен газ не отговарят на реалния дисбаланс, то той да се разделя пропорционално между клиента и доставчика, посочи Стаменов.

Според него това би трябвало да бъде обявено за технологичен разход и да не се поема от клиентите. Стаменов поиска и създаване на отделни текстове в правилата, които да се отнасят за стопанисването на директни газопроводи като този, собственост на "Топлофикация София".

Стаменов отбеляза,че по него минава една трета от природния газ, който се консумира в страната и от доброто стопанисване на газопровода зависи работата на много производствени предприятия, присъединени към него.
 

Бизнес Видео Подкаст