Нито бързите, нито потребителските кредити са поевтинели

Финанси

Всяка институция е въвела различни тарифи и задължителни застраховки

Месец след влизането в сила на новите правила, нито бързите, нито потребителските кредити са поевтинели. Офертите обаче са станали по-трудни за сравнение, отчитат анализатори. Причината е, че след налагането на таван върху лихвите и забраната на отделни такси, всяка институция е въвела различни тарифи и задължителни застраховки.

Минимален спад в лихвите по ипотечните кредити все пак има. Офертите на банките са с до 0.5% по-ниски. През последния месец 99% от заемите са били с цел купуване на жилище. Логично, много от хората са изчакалил промените в закона за потребителския кредит да станат факт, за да предприемат стъпка. Анализаторите отчитат, че кредитите между 10 и 30 евро и този месец били най-предпочитани.

Оказва се, че поличитическата и икономическата несигурност са дали отражение и върхру кредитния пазар. Заемите с цел почивка и развлечения вече са почти изцяло изчезнали.

В предишни години три от десет кредита са били за луксозна почивка или по-скъпи вещи за дома. Сега ситуацията е различна. Любен Любенов е отседнал при приятели във Варна. Признава, че в противен случай ще трябва дълго да събира за кратка ваканция. Изчислява, че за десет дни на море ще трябва да пести поне половин година. Кредит обаче не би изтеглил.

„Кредит в България хората теглят за телевизори, за печки, за какво ли не друго, но за почивка… малко е необосновано. Да връщаш после цяла година и лихвите особено в момента, не си струва лукса. По-добре да събираш пари по някакъв начин или да търсиш други алтернативи, отколкото да изтеглиш заем, да плащаш лихви и да живееш в едно напрежение дали ще си плащаш сметката за екскурзия”, смята той.

Най-лошият вариант според експерите е тегленето на бърз заем за забаление. Макар и изключително рядко, такива случаи има.

Въвеждането на таван върху лихвите по бързите кредити не ги направи по-евтини. Заради многото изисквания обаче, те са станали по-трудно достъпни, отчитат още анализаторите. Така според експерите ще са необходими няколко месеца, за да се отчете реалното отражение на закона върху кредитите.

Има обаче и още един фактор - в свой анализ БНБ допуска, че кризата с КТБ може да доведе до свиване на кредитирането в следващите месеци. От една страна банките може да станат по-предпазливи при отпускане на заемите, а заради несигурността - бизнесът и домакинствата също да предпочетат да не избързват с инвестиция във фирмата или в дома.
 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст