Топ 5 защитени професии от държавата за 2024/2025
В кои професии има най-малко кадри?
Непрозрачно управление на държавните дружества, корупция и зависим регулатор посочва одит на международните експерти
Непрозрачност при управлението на държавните дружества, голямо усещане за корупция и не достатъчно независим регулатор. Такива изводи прави Световната банка след извършената проверка на българската енергетика. Тежките констатации изнесе министърът на икономиката, енергетиката и туризма Асен Василев, който посочи, че отлагането на реформата в сектора енергетика коства между 800 млн. и 1 млрд. лева загуби.
Световната банка препоръчва по-адекватно подпомагане на енергийно бедните и подобрения в начина на управление на системата на енергетиката. Според анализа държавният регулатор ДКЕВР не е достатъчно независим, нуждае се от повече финансови средства. Броят на членовете, с които комисията работи също се сочи като проблем – едва 15. „С изключение на Малта, България е най-зле по отношение на това какво доверие имат хората в енергийната система у нас. А 61% от населението на България е енергийно бедно”, категоричен беше Асен Василев и призова за предприемането на сериозни реформи. Световната банка е поискала и премахване на Българския енергиен холдинг (БЕХ).
Световната банка е констатирала още, че до 2030 година страната ще натрупа 13 млрд. лева задължения за изкупуване на енергийни мощности, което е 1.16% от БВП на страната. „Ако не реструктурираме сектора, всяка година ние трябва да даваме по 1 млрд . лева, за да запазим цените на текущите нива. Дори и да увеличим цените за електроенергия, ние пак трябва да намираме тези средства, което е трудна задача”, коментира енергийният министър.
Вторият доклад на външните оценители от Европейската комисия също посочва обхвата на енергийните помощи като казус, по който са нужни реформи. Представените от вицепремиерът и министър на регионалното развитие Екатерина Захариева изводи показват още, че третия либерализационен пакет на електроенергия трябва да се завърши, нужно е преразглеждане на такса „пренос” и ревизия на рамката на „студения резерв.
Захариева допълни още, че според ЕК трябва да се преразгледа решението на ДКЕВР за промяна на цените на енергията от ВЕИ-та по всяко време. „Разширяване на обхвата на енергийните помощи и подпомагане на износа на електрическа енергия в посока Турция”, са сред другите препоръки на ЕК. Екатерина Захариева обясни обаче, че според проверката на ЕК, износът няма да е достатъчен за справяне с проблемите.
„Избиране на състав на ДКЕВР по прозрачен и ефективен начин и осигуряване на адекватен бюджет на регулатора”, са други мерки, които трябва да бъдат предприети. Европейската комисия призовава още и за извеждане от експлоатация на определени мощности, като се има предвид техните възможности.
Одитът на международните експерти започна през април по молба на премиера Марин Райков след среща в Брюксел с председателя на Европейския съвет Херман ван Ромпой.
В кои професии има най-малко кадри?
Кога левът ще престане да бъде средство за плащане?
Под собствеността на Мъск X е активно рекламиран като алтернатива на традиционните медии