Никола Минков: „Черният петък“ в България вече е по цял месец (ВИДЕО)
Потребители си поръчват еднакви продукти за проба и после ги връщат, което е проблем за бизнеса
До месец тази мярка ще се гласува в парламента
Некоректните работодатели отиват на съд. Това предвиждат дълго готвените законови промени, които спешно се придвижват към гласуване в парламента до месец.
Благодарение на мярката, когато има бавене на заплати например, всеки работник ще има право да изиска от счетоводителя на фирмата документ за дължимите суми, с който да се обърне към съдебната власт.
"И извънсъдебно да се снабдят от съда с изпълнителен лист, за да могат с този изпълнителен лист със съдя изпълнител да се вземат забавените плащания, като се запорират имуществото и сметките на самото предприятие", поясни социалният министър Тотю Младенов.
В случаите, когато има укриване на осигурителни вноски, работодателите ще бъдат съдени като престъпници.
Според лидера на КНСБ Пламен Димитров, това означа да се приравни неплащането на осигуровки с неплащането на данъци "и по съответния начин като данъчна и осигурителна измама да се преследва от закона като престъпление от общ характер".
От БСК обаче предупреждават да не се бърза с крайните мерки срещу фирмите. Според тях всеки работодател можел да забави заплатите, защото винаги първо се издължавал на държавата и банките.
"Но във всички тези случаи той обрича предприятието на фалит, на затваряне, на последващо освобождаване на работници и съответно на никакви заплати", коментира Камен Колев от БСК.
Друга важна законова промяна е решението при изпадането в несъстоятелност на една фирма първо да се търси начин работниците да получават парите си и след това остатъците да отиват за банките и държавните вземания.
bTV получи сигнали и от хора в държавната администрация. Заети в програма "Отново на работа" към Агенцията по заетостта не са получавали заплатите си от 2 месеца. От агенцията увериха, че проблемът е бил технически и парите вече са преведени.
Темата за масовото бавене на заплатите у нас отново предизвика обществения и медиен интерес в понеделник, когато Инспекцията по труда оповести данни, според които тенденцията нараства. Никоя институция обаче не се наема да каже колко точно към момента са фирмите, които са длъжници на служителите си, нито колко точно са забавените разплащания.
Миналата година под натиска на Инспекцията по труда от забавените трудови възнаграждения са изплатени 72 милиона лева, а през 2010-а малко повече - 91 милиона.
Най-некоректните работодатели са в строителството, търговията на дребно, хранителната индустрия и ресторантьорството.
В момента един обикновен работник няма почти никакъв шанс да защити правата си, ако те са нарушени. Очаква се това да се промени с реформите в трудовото законодателство.
Потребители си поръчват еднакви продукти за проба и после ги връщат, което е проблем за бизнеса
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб