Нов връх на цената на газа в Европа
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Компанията купувала евтин петрол скъпо от руската си централа
В периода 2006 г. – 2014 г. заради „Лукойл” българските потребители са заплащали необосновано завишени цени на течни горива, а от тях на българският пазар е извлечена и изнесена добавена стойност в особено големи размери. Това е заключението на анализ на Лабораторията за управление на риска на бившия премиер Иван Костов.
В изследването (пълен текст ТУК) е обърнато особено внимание на търговските практики на компанията, която купува суровината си от ОАО „Лукойл”.
Според лабораторията, базираните на реално внесения ДДС резултати пораждат основателни съмнения, че внасяният в страната суров петрол сорт Урал е оценяван по значително по-висока цена от борсова цена, увеличена със застраховките и морския транспорт.
В анализа се обръща внимание, че в данните на митниците не е посочена фактурираната цена на продукта, като вместо нея е посочена средногодишната на друг вид петрол - Брент, който е с по-високо качество.
В крайна сметка доставяният петрол от сорт Урал излиза с 10.6 на сто по-скъп от по-качествения вид суровина, което противоречи на борсовото съотношение между тях. Освен това, оскъпяването от застраховката и транспорта, което обикновено не надвишава 2.4%, средно при „Лукойл” е 13.27% спрямо борсовата цена на сорта без да има ясна причина за това.
Според лабораторията, „Лукойл” е завишил разходите за суров петрол между 385.8 млн. лева и 1.0394 млрд. лева през годините от 2006 г. до 2014 г. Общо става дума за сума от 6.8717 млрд. лева.
Анализът излиза със заключението, че със завишените производствени цени рафинерията и компанията майка (от която е купила петрола на надути цени) са реализирали по-високи печалби, а в същото време са избегнали плащане на реално дължимите данъци.
Като косвени признаци за ощетяване на бюджета са посочени неподкрепените с факти твърдения на компанията, че работи на загуба; отказа за монтиране на измервателни уреди и поставянето на зависими от „Лукойл” лица в КЗК, Агенция „Митници” и НАП.
От Лабораторията за управление на риска призова за проверка по първични отчетни документи и банкови извлечения за действително платените цени за петрола сорт Урал за поне 5 години назад и евентуално предявяване на искове към дъщерните фирми на ОАО „Лукойл” за нанесени щети на бюджета.
От компанията отказаха коментар.
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Ето какво сочат нови проучвания
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи