Квестор на КТБ: Цесиите са нормални сделки, ние само ги осчетоводяваме

БГ Бизнес

"Дунарит", "Авионамс" и НУРТС имали кредити към банката

Нито една сделка с активи на КТБ не е направена за периода на особения надзор на банката. Това каза по време на изслушване пред временната анкетна комисия за ситуацията с КТБ един от квесторите в банката - Станислав Лютов, цитиран от БТА.

„Казвам го със съзнанието, че ако лъжа, аз нося отговорност”, подчерта Лютов. Той посочи, че някои фирми като БТК дори не са кредитополучатели на КТБ.

Погашенията на кредитополучатели със собствени средства са 185 млн. лв., съобщи квесторът. „След поставяне на банката под специален надзор с помощта на сформирания от нас екип сме успели да съберем и средства, които се намират в банки зад граница под формата на разменени депозити в размер на 244 млн. лв.”, добави Лютов.

Общо тези две суми са парите, които са налични в банката, посочи той.

Цесиите, след които има прихващания, са в размер на 852 млн. лева. „Става въпрос за нормални търговски сделки, по които КТБ не е страна - квесторите нито ги одобряват, нито ги разрешават, а могат единствено да ги осчетоводят”, посочи Станислав Лютов.

Той добави, че за направените прихващания има специален доклад и той е известен на много институции. По думите му, цялата документация минава през комисия без участието на квесторите и се пази архив.

Той отбеляза, че след като КТБ е била поставена под специален надзор, това не е означавало, че тя е обявена в несъстоятелност и съответно с тези сделки не може да се каже, че се е нарушавала масата на несъстоятелността. Квесторът в КТБ обясни, че сделките по цесии и прихващания са били осчетоводявани по методика на БНБ, съответстваща на законодателството.

За влизането на LIC33 у нас

Контролът върху голяма част от фирмите, които се цитират в медиите, е изгубен от КТБ много отдавна, каза Станислав Лютов.

„Когато се каже, че фирмата "Х" се намира в КТБ, това означава, че фирмата или е длъжник, или има участие в банката, но нито едно от дискутираните в медиите дружества не е под контрола на банката и временните синдици ще имат затруднения да достигнат до тях”, подчерта той.

На въпрос дали "Дунарит", "Авионамс", НУРТС имат кредити в КТБ, Лютов отговори положително.

"Дунарит" има останал съвсем малък кредит предвид на това, че има прихващания; "Авионамс" е в процедура по предсрочна изискуемост на кредита, тъй като няма направени обезпечения, и сме им дали срок да заложат предприятието, а НУРТС има направен опит за прихващане с БТК, който не възприемаме, защото не отговаря на законовата рамка”, каза Лютов.

  • Делото "КТБ" започва на 13 декември в спецсъда
  • Няколко хиляди страници по-късно, ще има ли възмездие за КТБ?
  • Иво Прокопиев: КТБ струва две години работа на цялата държава
  • Корнелия Нинова: „Моделът КТБ” е огледалото на прехода
  • Съдия Виржиния Петрова ще гледа делото за КТБ
  • Адвокатът на Цветан Василев: Не очакваме справедлив процес
  • Прокурорът по делото „КТБ”: Пеевски не е сред обвиняемите, както и Путин и Обама не са
  • Прокуратурата подробно разказа как Цветан Василев се възползвал от парите на КТБ
  • Делото „КТБ” влезе в спецсъда
  • Днес трябва да излезе многотомникът „Обвинителен акт за КТБ”

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст