САЩ наложи санкции на Газпромбанк, за да ограничи износа на руски газ
Европейските държави използват банката, за да плащат газа, който все още купуват от Русия
Неслучайно Цветан Василев никога не е бил член на конфедерацията, твърди бизнесменът
„В КРИБ няма структури, които бих могъл да опиша като олигархични. Познавам едрия бизнес в България и сред нашите членове няма такъв, който да опишем като олигарх. Неслучайно Цветан Василев никога не е бил член на КРИБ и винаги е работил срещу КРИБ. Включително негови фирми станаха членове на други работодателски организации. Това е един пример как КРИБ стои настрани от олигархията”.
Така председателят на Управителния съвет на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) и собственик на Лудогорец Кирил Домусчиев коментира в „Лице в лице” по bTV темата за олигарсите и инвеститорите в държавата.
По думите му стремежът на КРИБ е България да стане привлекателна за чужди инвеститори, което не би могло да се случи без реформи: „Няма ли среда за нормално правене на бизнес, няма как да стане. Като няма правов ред и като могат да се уреждат нещата по един или друг начин, като се потъпква конкуренцията, като в техни ръце (на олигарсите – бел. ред.) са държавни ресурси, това им дава тази възможност. В една нормална държава няма как да има олигарси”.
Олигарси в енергетиката
Домусчиев даде и друг пример за олигархия – този път в енергетиката, но не назова имена. „Не знам кой е собственикът на „Видахим”. Оказа се обаче, че не правят гуми, а произвеждат скъпа енергия. Да излязат на свободния пазар, и аз ще съм първият, който ще купи енергия от тях, стига да е качествена”. Така според него окаяното състояние, в което се намира секторът, се дължи на съществуването на олигарси и липсата на реформи.
След това той изтъкна като постижение на КРИБ приемането на промени в Закона за енергетиката, с които са се елиминирали „определени дефицити”. „Сега разбираме, че започва да се оказва много масиран натиск върху правителството. Заплашват да излязат на стачки и да се върне статуквото. КРИБ няма как да го допуснем. Затова писахме писма, в които обявихме, че ако правителството даде заден на реформата под шантажа и под елементарен уличен натиск и ако изкарат 3000 служители, ние ще изкараме 10 000. Няма да допуснем под натиска на енергийни олигарси една започнала реформа да се провали”, каза Домусчиев.
"Работим добре с кабинета"
И въпреки този ултиматум, бизнесменът изрази съмнение, че кабинетът ще се поддаде. Според него правителството е достатъчно стабилно, тъй като разчита на широка коалиция. В тази връзка той отново изтъкна, че бизнесът работи добре с отделните министерства, за разлика от времето преди година.
„Разликата не може да дойде от партийна принадлежност, а от човека. Не усещам да им се бърка (на министрите – бел. ред.) някой по линия на партията. С Лукарски работим много добре, няма да го давам вече за пример, защото той самият започна да се притеснява, че много го хвалим”, каза Кирил Домусчиев.
И докато икономическият министър е хвален от бизнеса, не такова е отношението към здравния му колега Петър Москов. Домусчиев обясни, че острата критика към него е породена от увеличението на местата в Националния съвет на НЗОК в полза на държавата без съгласуване с бизнеса: „Две трети от средствата се осигуряват от бизнеса и работещите. Няма логика. Имаше един паритет, а държавата увеличи своето участие, така че да може да взима еднолични решения по всички въпроси. В един момент нашата роля е никаква, при положение, че двама две трети от парите”.
„Въпреки че се опитват да ни изкарат чорбаджии, ние се чувстваме социално ангажирани”, каза още Кирил Домусчиев.
Без разбирателство по пенсионната реформа
Бизнесменът обяви, че по пенсионната реформа, за която се очакваше да бъде представена до края на март, няма разбирателство.
„Там нещата буксуват. Каквото и да предложихме, беше отхвърлено. Явно, че г-н Калфин, донякъде с подкрепата на синдикатите, еднолично преценява кое е реформа и кое не. Това е лош знак към бизнеса – увеличаването на социалните осигуровки. Тези 10 ст., умножени по броя осигурени по месеци и години, са едни милиони, които пак ще потънат в бездната. Срещнахме се с него (с Калфин – бел. ред.), говорихме си, той е приятен човек, любезен, интересно е човек да събеседва с него, но нищо не се получи”, коментира Домусчиев.
Европейските държави използват банката, за да плащат газа, който все още купуват от Русия
Производството на мляко достигна 160,8 милиона тона през 2023 г.
52 % от лондончани не смятат, че коронацията трябва да се плаща от данъкоплатците