Касов апарат за всяка рибарска лодка

БГ Бизнес

Собствениците на малки плавателни съдове обаче не могат да си позволят инвестициите

Всяка рибарска лодка с касов апарат. Законодателните промени са в сила от 3 август и задължават рибарите да се регистрират като юридически лица. Това трябва да стане най-късно до края на годината.

Собствениците на малки плавателни съдове, за които това е единственото препитание, са най-разтревожени, тъй като регистрацията и покупката на касов апарат са свързани с инвестиции, които не всеки може да си позволи. До момента в Бургаска област са регистрирани 1873 плавателни съда, а във област Варна - 1140.

В Поморие риболовът е и поминък, и традиция в почти всяко семейство. Сега Михаил Стоянов разполага с четири месеца до края на годината, за да се регистрира като юридическо лице. Може и да не го направи, стига да разполага с излишни 12 хиляди лева, колкото е най-солената глоба за нарушителите.

„За големите може и да стане тоя номер, но за нас - не знам. Малката лодка няма какво да изкара за сезона, за да може да поддържа и фирма”, коментира Михаил Стоянов.

Новите изисквания са част от ангажиментите, които сме поели пред Европейския съюз още през 2007 година, но до момента законът само е обикалял канцелариите. Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури предлага нови промени, които донякъде могат да разсеят притесненията.

„Ние имаме предложение - малките лодки, които са с дължина под 10 метра, да бъдат облекчени, т. е. да плащат патентен данък и така да не се регистрират като юридическо лице”, каза Янчо Янев от ИАРА – Бургас.

По този начин ще бъде ясна границата между тези, които излизат в морето, за да се нахранят, и тези, които ловят, за да търгуват.

След влизането на закона проверките зачестяват, а глобите са още по-окуражаващи. Справката показва, че размерът на глобите е 4 пъти по-голям. От началото на годината в района на Бургас са съставени над 200 акта за подобни нарушения. Конфискуваните мрежи се измерват в километри.

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст