Нов връх на цената на газа в Европа
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Мнението на икономисти за резултата от предвижданото замразяване на възрастта
Идеята пенсионната възраст да се замрази за година, а по предложения, които все още са в зараждане, и за повече ще доведе до по-ниски пенсии и до огромна дупка в бюджета на НОИ. Коментарът е на бившият социален министър Иван Нейков и на Йордан Христосков - бивш управител на Осигурителния институт в „Тази сутрин”.
Червени депутати настояват за по-дълго отлагане на увеличението на възрастта за пенсиониране, а от ДПС вече дадоха заявка, че са склонни да подкрепят подобно предложение. „Това е все едно ни казват: „Аз много те обичам и затова ти намалявам възрастта за пенсиониране. Няма значение, че това означава, че така се гарантира ниската пенсия. Затова смятам, че това е грях”, каза Нейков.
Той обяви, че обединените закони, в които се предвиждат тези промени и които вече са минали през комисии, изобщо не предвиждат срок на замразяването. „Истината е още по-тежка – ние отиваме на намаляване на пенсионната възраст”, каза Нейков.
Христосков подкрепи мнението му, като допълни, че предложения като това влизат в популизма. Според него е необходимо да се върне доверието в осигурителната система, тъй като с тези действия тя се подкопава.
Двамата коментираха пенсионерите като конкуренция на младите на пазара на труда. По думите на Христосков няма пряка конкуренция между двете групи. Нейков допълни, че е много по-вероятно млад пенсионер с ниска пенсия да се върне обратно на пазара на труда, а той би бил по-интересе4н за работодателя, защото е по-лоялен и с по-голям опит.
Друг проблем, около който се обединиха икономистите, бе този за загубата на работа малко преди пенсия и трудността да се намери нова. „Тук е работата и на парламента, и на правителството да се помогне на тези хора, които имат затруднения в намирането на работата. Вместо това ние казваме: „Ние няма да ви помогнем да си намерите работа, просто ще ви пенсионираме”. Това е улица без изход, заблуждава хората. Може много повече да бъде направено за тези хора, на които не им стига малко”, каза Нейков.
Христосков даде за пример страни от ЕС, които са предвидили помощи за безработица преди пенсиониране. Тя се дава в продължение на две години и се спира, ако конкретният човек започне нова работа.
По думите на Нейков в обществото продължава да се насажда мнението, че пенсионерът е аутсайдер. В подкрепа на тезата си, че възрастта за пенсиониране трябва да се увеличава, той даде за пример споделеното работно място. При него по-възрастният служител, който е изгубил голяма част от физическия си капацитет, може да работи 4 часа нормалната си работата, а в останалите 4 – да предава уменията си на младия си наследник на мястото. „Това го има, практика е, защо не го правим? Вместо да го направим казваме: „Ние ви пенсионираме по-рано”, заяви Нейков.
Йордан Христосков обясни простата математика според него, която се отнася до продължителността на живота и времето, в което се получава пенсия: „Един мъж, който е навършил пенсионна възраст, получава 18-19 години пенсия след това, жената - 20-21 години. Заблуждават се хората от статистиката. Ако това е истина, че хората живеят до 60 години, навън не трябва да има възрастни хора”.
Според него трудовият живот трябва да бъде два пъти по-дълъг от времето за пенсия и когато се вдига очакваната продължителност на живот, с толкова да се вдига и възрастта за пенсията. „Това би трябвало да става автоматично и политиците да стоят далече от пенсионната система”, смята той.
Иван Нейков завърши: „Отново се използва пенсионната система с чисто политически цели, опит да се купят гласове. Никой от вносителите не е направил разчети до какво ще доведат тези мерки. Дупката в НОИ бюджета ще бъде огромна, това е резултатът”.
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Ето какво сочат нови проучвания
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи