Глобите за работници без трудов договори нарушават конституцията

БГ Бизнес

Конституционният съд доказал, че защитава социалната държава, коментираха от опозицията

Конституционният съд обяви за противоконституционни текстовете от Кодекса на труда, които въведоха санкции за работници и служители без трудов договор и вдигнаха критериите за представителност на синдикалните и работодателските организации на национално ниво. 

Промените бяха атакувани от опозицията. Повече от 50 депутати от Коалиция за България и ДПС сезираха Конституционния съд за измененията в трудовия кодекс.

С решението отпада отговорността на работника или служителя, когато полага труд без сключен трудов договор. Промените в трудовото законодателство предвиждаха глоби в размер на три осигурителни вноски за социално и здравно осигуряване, определени върху минималния осигурителен доход в зависимост от сферата и професията.

Съдиите решиха също, че на конституцията противоречат и текстовете, с които национално представителните работодателски организации трябва да обединяват браншови или отраслови структури и предприятия, в които са наети не по-малко от 100 хил. осигурени по трудово правоотношение лица. В аргументите си те посочват, че „не само драстично се завишават нормите за представителство, но и отпада като критерий броят на членовете-работодатели, което ще ограничи участието на организации на дребния бизнес в тристранния диалог на национално равнище”.

Това създавало предпоставки за небалансирано отношение на държавата към работодателските организации, което дава предимство на организациите на едрия пред тези на дребния и средния капитал.

Позитивната реакция от опозицията не закъсня. „Приветстваме решението на Конституционния съд, защото той доказа, че защитава социалната държава и на първо място работниците,” каза пред журналисти в парламента заместник-председателят на парламентарната група на Коалиция за България Михаил Миков.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст