Фирмите за бързи кредити скочиха срещу тавана на оскъпяване на заемите

БГ Бизнес

Големите играчи поискаха по-строг регулаторен контрол и по-високи изисквания към фирмите в бранша

Фирмите за бързи кредити скочиха срещу тавана на оскъпяване на заемите. Предупреждават за връщане на "мутрите от 90-те", съкращения на персонал и рай за лихварите.

Фирмите за бързи кредити у нас са повече от 200, а пазарът им е за близо 2 млрд. лева. Според официалните данни обаче всеки 3-и бърз кредит не се плаща навреме. Емил е част от тази статистика - без работа, тегли бърз кредит, а после и втори за да покрие първия. Отнело му не повече от 15 минути. Сега дължи повече от 2000 лв. Елена също скоро изтеглила 400 и след два месеца трябва да върне 600 лв. Тя обаче покрива вноските:

Бързите кредити не са обезпечени и затова си има цена, казват от бранша и подчертават, че сериозните компании не давали "обречени" заеми. Свръхрегулацията обаче ще свие кредитирането и ще стимулира сивия сектор, твърдят от бранша.

В една столична заложна къща не очакват съществена промяна и сега клиенти има. „Просто хората нямат пари и затова си залагат телефоните. Когато им е трудно, ние им помагаме”, сподели служител на фирмата.

Юристи предупреждават хората да не бавят вноските си, тъй като законът няма да важи за вече изтеглени заеми. Скептични са и че кредити на практика ще поевтинеят.

„Ще се въвеждат допълнителни такси гаранции застраховки и прочее, които да се плащат със самия кредит и така на практика ще доведе до оскъпяване”, обясни Десислав Данов от Българския финансов форум. Той смята, че истинското решение е възстановяване на нормално кредитиране от банките, тъй като пазарът все още е свит след кризата.

Таванът обрича бизнеса

Неделчо Спасов от "Изи Кредит" заяви, че този текст е бил добавен изненадващо, без никакво обсъждане с бизнеса в сектора между първо и второ четене на промените в бюджетна комисия към парламента.

„Налагането на таван ще обрече на изчезване нашия бизнес и ще прати клиентите ни при мутрите и при лихварите”, заяви Спасов.

„Във Великобритания този вид продукти са на същата цена както у нас, макар че това е държавата с най-добре развита финансова система”, заяви Спасов.

Костадин Атанасов от "Кеш Кредит" посочи, че с промените в закона би трябвало по-добре да се структурират продуктите на фирмите за бързи кредити, така че потребителят да е наясно с абсолютно всички такси, които плаща, вземайки необезпечен кредит.

Такава информация вече ще бъде предоставяна, защото всички изисквания на Закона за потребителския кредит вече ще важат и за суми под 400 лв., отбелязаха представители на фирмите.

Те поискаха и по-строг регулаторен контрол върху дейността им, както и повишаване на изискванията за нетен капитал и произход на средствата. „Така ще останат само големи играчи, които имат какво да губят и съответно спазват правилата и добрите търговски практики”, коментира Атанасов.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст