
Πpoдaвaт цех за консерви на пловдивска фирма за над 1,3 млн. лева
Причината за продажбата са неуредени задължения на стойност почти 260 000 лева
Експертите от Брюксел отново очертават редица проблеми, пречещи на българската икономика
България продължава да има проблеми с безработицата и бедността, както и с финансовия сектор, сочи доклад на Европейската комисия. По тази причина страната ще е една от 16 членки, които ще бъдат под наблюдението на Брюксел.
Днес ЕК представи доклад по Механизма за ранно предупреждение, който е част от координацията на икономическите политики в рамките на така наречения „Европейски семестър”.
Комисията отбелязва, че една банка в България е била поставена под специален надзор (КТБ), а друга е получила подкрепа за ликвидността си от държавата (ПИБ), и подчертава, че проблемите във финансовия сектор могат да имат сериозни последици за макроикономическата стабилност.
Безработицата остава висока, сред младежите продължава да расте, значителен е и делът на дългосрочно безработните, пише още в частта за България.
Според Еврокомисията социалните предизвикателства пред страната са значителни - посочени са конкретно бедността и социалното изключване.
Нетните международни инвестиционни позиции, цената на труда, и задлъжнялостта на частния сектор са сред другите индикатори, заради които България остава сред страните с макроикономически дисбаланси.
Те са разделени в три групи. В първата са тези, в които дисбалансите са прекомерни, във втората попадат държави, където според комисията са нужни решителни политически действия. България е в третата, група, определяна като най-лека, заедно със страни като Германия, Швеция и Холандия – Еврокомисията обаче ще продължи да ги наблюдава.
Днес беше представена и дългоочакваната оценка на ЕК за бюджетите на страните от еврозоната. Очаквано Франция, Италия и Белгия, където проблемите с дълга и дефицита изглеждат най-сериозни и може да доведат до санкции, получиха допълнително време до март 2015 г. за мерки в посока преодоляване на слабостите.
Причината за продажбата са неуредени задължения на стойност почти 260 000 лева
Датата за влизане в сила на приетите днес санкции ще бъде определена допълнително
Икономиката на Япония се сви за първи път от една година