Нов връх на цената на газа в Европа
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Предвижда се изграждането на двата завода да започне до края на годината
Две европейски компании за производство на автомобилни части влизат в България.Предвижда се изграждането на двата завода да започне до края на годината.
За първите 2 месеца на годината преките инвестиции у нас са били 40 милиона евро. През първите два месеца на миналата година числото е било 524 млн. лв. За разлика от по-голямата цифра, малката за тази година е по предварителни данни, което означава, че може и значително да се промени.
През миналата година основният инвеститорски интерес към страната ни идва от компании от автоиндустрията. Тенденцията се запазва и в началото на тази година. „Това са две европейски фирми. Едната прави климатици за автомобили , другата се занимава с електротехника. Те решиха да построят тук своите заводи .Едната от тях се колебае между София и Пловдив, другата ще е в Плевен”, обясни Борислав Стефанов, изпълнителен директор Българската агенция за инвестиции.
Инвестициите в двата завода ще са за около 20-25 милиона евро, ще бъдат вложени постепенно , за няколко години. Планираните нови работни места са по 200-300 в началото с тенденция да се увеличат. Единият производител ще търси предимно инженери. А фабриката за кабели за автомобили ще търси работници, които разбират от текстил.
„На тях им трябват хора, които разбират от текстил, защото явно дейностите за правенето на кабелите са много сходни с шиенето. Така че за тях е добре, че има много жени , които са шивачки, тъкачки”, поясни Стефанов.
В разликата между инвестициите за началото на тази и на миналата година няма нищо драматично - тазгодишните предстои многократно да се ревизират - обясни Калин Христов. Потърсихме мнението му едновременно като министър на финансите и подуправител на БНБ в отпуск.
„Естествено има определен спад и е нормално. Първо - заради средата , от която идват основно инвестициите ЕС - тези икономики се влошават. И второ - първите два месеца имахме политическа нестабилност, която не окуражава притока на инвестиции, а ги спира”, обясни министър Христов.
Според Агенцията за инвестиции не е изключено дискусиите за и против плоския данък също да водят до изчакване от страна на потенциални инвеститори.
Отново според предварителните данни най-големите инвестиции за януари и февруари са дошли от Гърция, Люксембург, Русия и Австрия.
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Ето какво сочат нови проучвания
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи