Нов връх на цената на газа в Европа
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Ако енергетиката не се реформира, всяка година ще се трупат стотици милиони лева дефицит
Към момента на прекратяване на обслужване на клиенти в КТБ държавните дружества в сектор „Енергетика” са имали 159 млн. лева в банката, обяви служебният министър на икономиката и енергетиката Васил Щонов по време на парламентарен контрол.
Три държавни дружества от енергетиката са държали над 25% от парите си в КТБ към момента на поставянето ѝ под специален надзор, обясни министърът. Това са „Мини Марица-изток” (48%), „Булгаргаз” (98%), „Булгартрансгаз” (45%).
Той допълни, че 25% от парите на Българския енергиен холдинг също са били в КТБ при затварянето ѝ.
Щонов посочи и каква е нетната експозиция, разделена по основните фирми - от страна на БЕХ са 44 млн. лева, от страна на „Мини Марица-изток” – 18 млн. лева, „ТЕЦ Марица Изток 2” – 1,4 млн. лв., „Булгартрансгаз” – 55 млн. лева, НЕК малко над 14 млн. лева, АЕЦ „Козлодуй”– 4,56 млн. лв., ЕСО – 4,818 млн. лв., в държавното предприятие за радиоактивни отпадъци – малко под 300 000 лева.
По думите му блокираните в КТБ средства на държавни енергийни дружества не могат да доведат до повишение на цените на електроенергията. „НЕК има в КТБ 14 млн. лв., но това е малка част от средствата, които на година преминават през компанията”, каза Щонов.
На депутатски въпрос дали се търси възможност за цесия на средствата на държавните енергийни дружества в КТБ, Щонов отговори положително. Обсъждани са различни варианти и МИЕ е направило всичко възможно средствата да бъдат спасени, каза Щонов.
Как НЕК да не фалира
„Ако занапред не се предприемат допълнителни мерки, всяка година ще се генерира дефицит от 620 млн. лева, който за няколко години ще фалира НЕК”, заяви по-късно в отчета за свършеното Васил Щонов.
По отношение на сектор "Енергетика" министърът посочи, че са положени усилия той да бъде стабилизиран, но допълни, че все още предстои много работа.
„Ако дефицитът не слезе на нула, не можем да говорим за намаление на цената на електроенергията, а само за увеличението й”, каза министърът.
Поради разлика в цените, на които компанията изкупува енергия от производителите и продава на крайните снабдители, се получава дефицит от около 900 млн. лв. преди последното повишение на цените от 1 октомври, обяви той.
Увеличението на цените покри 200 млн. лв., а останалият дефицит трябва да бъде компенсиран чрез реформи в енергетиката, отбеляза служебният министър.
Министърът посочи, че е било подобрено управлението на държавните фирми, като са били направени промени в някои от бордовете на дружествата. Причините за смените са били разхищение на държавни средства, лошо управление на процесите и ненужни поръчки.
Щонов отбеляза също и предприетите мерки относно евентуална газова криза през зимата, като посочи, че има цялостна подготовка спрямо газовия и енергиен баланс на страната.
Удължаването на срока на 5 и 6 блок на АЕЦ"Козлодуй", както и мерките по проекта "Южен поток" и по акционерно споразумение с "Уестингхаус", също бяха отчетени от министъра. По отношение на газовите връзки министърът изтъкна, че се работи по всички и изрази надежда връзката с Румъния да заработи в началото на следващата година.
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Ето какво сочат нови проучвания
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи