Данъкът върху доходите остава най-нисък в България

БГ Бизнес

Най-малко ДДС плащат в Люксембург

България остава страната с най-нисък подоходен данък в Европейския съюз. Това констатира годишният доклад на Евростат за данъчните тенденции в страните-членки, от който става ясно също, че заедно с Кипър, имаме и най-ниските корпоративни данъци.

Средният стандартен размер на ДДС в 27-те държави от съюза се е повишил значително спрямо 2008 г. През 2012 г. ставките му варират в границите от 15% в Люксембург и 17% в Кипър до 27% в Унгария и 25% в Дания и Швеция.

Ръст бележат и данъците върху доходите на европейците. Най-високи са равнищата за хората с по-високи доходи в Швеция (56,6%), Дания (55,4%), Белгия (53,7%), Холандия и Испания (52%), Австрия и Великобритания (50%), а най-ниски, както вече стана ясно, у нас – 10%, Чехия и Литва (15%), Румъния (16%) и Словакия (19%).

Слабо повишение в Брюксел отчитат и при корпоративното облагане. Тази година слага край на продължителната низходяща тенденция, като най-висок данък върху доходите на фирмите се плаща във Франция – 36,1%, Малта (35%), Белгия (34%). Това, разбира се, не се отнася за България и Кипър – и в двете държави корпоративният данък също е 10%. Непосредствено над тях се нарежда Ирландия с 12,5%.

Имуществените данъци са все по-интересни на правителствата в Европа. Затова тази година докладът на статистическата служба на ЕС съдържа данни за данъчните режими при недвижимата собственост в страните-членки.

Съотношението между приходите от данъци и БВП на страните варира от 27,1% в Литва до 47,6% в Дания. За сравнение с останалата част на света показателят за ЕС27 остава висок, но данъчното бреме варира значително между страните-членки. В страни като Литва, Румъния, Латвия, Словакия и Ирландия той е под 30%, за България – 27,4%. На другия полюс са Дания и Швеция с над 45%.
 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст