Да си предприемач е като да летиш... не може да е скучно!

БГ Бизнес

Разговор с човек, еднакво успешен в бизнеса и в хобитата си

Питали ли сте се някога, как го правят някои хора? Пилот, ветроходец, с 5 езика в актива, Питър Бродски е от онези, за които изглежда предизвикателствата никога не са достатъчни. За него предприемачеството е поредното успешно хоби... но не като да събереш трийсетина марки „на кръст” и да се пишеш за филателист, а като да започнеш с три и да направиш трийсет класьора.

Проходил в програмирането още 10-годишен, г-н Бродски основава първата си фирма веднага, след като се дипломира с отличие от... Корнел. Създал е още няколко, съветвал е екипите на други „стартъпи” в САЩ, а вече и в България. През 2007 г. Питър основава Instinctiv – компания в сферата на онлайн музиката с офиси в четири държави. Instinctiv е закупена от SoundCloud през 2012 г., където сега Питър Бродски работи като директор на българския клон. Отскоро е и в менторския екип на фонда за финансиране на стартиращи компании Launchub.

Снимка: StartUP Conference 2012
Питър Бродски ще участва като панелист в StartUP Conference 2012, която ще се проведе на 17 и 18 ноември в София (Интер Експо Център (първи ден) и VIVACOM ArtHall (втори ден). Конференцията е част от Световната седмица по предприемачество Global Entrepreneurship Week, която се провежда всяка година в повече от 150 страни по света и включва конкурси, конференции, семинари и обучения на национално и международно ниво.

Тази година форумът, който е под патронажа на икономическия министър Делян Добрев, ще се фокусира върху състоянието на предприемаческата екосистема в България. Конференцията ще обхване трите основни стълба на предприемачеството, а именно държавна подкрепа, предприемаческа екосистема и образование за предприемачи. В три модерирани дискусионни панела ще се обсъдят въпроси, свързани с политиката за малки и средни предприятия в България, състоянието на инвестиционната среда, както и предизвикателствата, които среща малкият бизнес у нас.

Питър беше любезен да отговори на любопитството на btvnews.bg в аванс на предстоящото събитие, за което му благодарим.

Казват, че работата на пилота се свежда до дълги часове на безкрайно отегчение, прекъсвани от моменти на абсолютен ужас. Като пилот, който се занимава с бизнес, как бихте описали работата на предприемача в IT сектора?

Да летиш никога не е скучно, да се занимаваш с предприемачество също. И в двете занимания е необходимо да знаеш накъде си тръгнал преди да излетиш, да останеш спокоен под стрес и да поемеш отговорност за хората около себе си.

Има ли рецепта за предприемачество, такава, която бихте споделили пред участниците в Startup Conference 2012. Може ли предприемачът да бъде създаден, да се обучи?

По самата си същност предприемачеството е свързано с някаква иновация и следователно за него няма рецепта. Предприемачите поначало стартират от втора линия, като се опитват да се впишат в един силно конкурентен пейзаж и да се преборят с играчи, които разполагат с повече от всеки ресурс... може би с изключение именно на иновациите. Предприемачите печелят, когато създадат нещо, за което големите бюджети, големите армии, големите марки на големите компании не са достатъчни. Има обаче известен брой рецепти за провал и на конференцията ще говоря за някои от тези капани, на които съм попадал.

Създател сте на няколко компании. Ще ни кажете ли коя считате за най-успешна и защо?

Най-много харесвам случващото се с Instinctiv, последната компания, която създадох. Предприемачеството има следната присъща особеност – докато изграждаш една компания, развиваш и кариерата си. Затова, ако от цялото усилие се окажеш по-силен и по-умен, значи си постигнал успех. Що се отнася до Instinctiv, в крайна сметка беше закупена от една невероятна компания, но и аз научих много неща.

Спомняте ли си своя стратегическа грешка при създаването на някоя от фирмите ви?

Допускал съм повече грешки, отколкото мога да помня, но наистина не мога да се сетя за някоя, която да изпъква. Мисля, че това е така, защото рядко една единствена грешка проваля цяла компания. Обикновено проблемите се появяват, когато много малки грешки работят в унисон срещу една стартираща компания.

Има ли съвет, който не бихте дали на новите предприемачи, ако ги смятате за потенциални конкуренти?

Не. Когато предприемачите споделят идеи и опит помежду си, фирмите им стават по-успешни. А успехът създава един такъв позитивен цикъл, който привлича допълнителни инвестиции в полето на зараждащите се компании.

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст