Брюксел предлага нови, по-прости правила за потребителите на банкови услуги

БГ Бизнес

Половината от населението в Европейския съюз - 58 млн. души, обаче изобщо нямат банкови сметки

Въвеждането на по-прости процедури за откриване или промяна на банкова сметка, както и подробна информация за таксите, които клиентите плащат, предлага Европейската комисия.

Зад на пръв поглед специфичните предложения на ЕК всъщност се крият няколко прости неща. Ако в момента гражданинът има една банкова сметка и през нея плаща тока, водата и кабелната телевизия, новите правила ще му позволят лесно да следи таксите, които банката взема, за да прави тези разплащания вместо него.

В същото време клиентът ще има възможност, ако друга банка предлага по-добри и евтини условия, да се прехвърли към нея лесно и автоматично, без да се налага пак да обикаля всички институции.

Половината от населението в Европейския съюз - 58 млн. души, изобщо нямат банкови сметки. В тази група граждани попадат най-вече пенсионерите, които казват, че с ниските си доходи нямат и нужда от подобни услуги.

В последните години обаче клиентите на банките непрекъснато растат. Наред с превеждането на заплатите много често хората плащат и режийните си разходи през банката. Всяка транзакция и услуга струва между 20 стотинки и 1 лев.

Кредитният експерт Тихомир Тошев обясни пред bTV, че освен това има и такси за откриване на сметката и годишна такса за поддръжката й. „Тези такси също варират и ако направите най-добрия избор, може да спестите не малка сума пари годишно," допълни той

Целта на новите правила е тези такси да отпаднат или да намалеят до минимум. За банките обаче тези операции си остават разход, който не искат да поемат.

„Ако се окаже, че тази регулация в някои сфери ще бъде твърде скъпа за прилагане, може би много банки ще се откажат да работят изобщо с определен тип клиенти,” коментира финансовият анализатор Лъчезар Богданов.

Промените предвиждат още клиентите да могат да се преместват от една банка в друга безпроблемно, а задължение на финансовата институция да бъде прехвърлянето на данните им. Освен това с правилата банките се задължават да разкриват сметки на всички лица, които поискат това, без значение от коя страна идват и дали имат постоянен адрес и регистрация.

Това обаче все още са само предложения на Европейската комисия, които предстои да се обсъдят с всички заинтересовани страни, да се изчислят ефектите и колко ще струва. При всички случаи обаче промени ще има и те ще влязат в сила до 3 години.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст