Нов връх на цената на газа в Европа
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Според икономисти банката е неспасяема
Българската народна банка публикува доклада си след анализа и оценката на одиторите за състоянието на Корпоративна търговска банка.
Резултатите показват, че дупката в КТБ е за над 4,2 млрд. лв. Това означaва, че две трети от активите на банката представляват лоши кредити. Според икономисти загубите са прекалено големи, за да е възможно спасяването на трезора.
В доклада на одиторите е посочено, че ръководството на банката не е проучвало достатъчно на кого отпуска кредит, липсвал е контрол и договорените обезпечения.
И още според доклада документите представяни на Банковия надзор от ръководството на КТБ преди затварянето ѝ били недостоверни и подвеждащи, затова БНБ изпраща докладите на Софийската градска прокуратура.
От БНБ допълват че евентуално решение за оздравяване на трезора зависи от парламента, затова докладът ще бъде в Народното събрание в деня на първото му заседание.
Едва срещу 13% от кредитите отпускани от КТБ стоят реални обезпечения, сочи докладът на одиторите. Проверката е установила редица нередности и кухи заеми, довели дупката в трезора на Цветан Василев до колосалната сума от над 4,2 милиарда лева.
Това заедно с кратките срокове в които БНБ трябва да по закон да вземе решение, прави банката неспасяема категорични са икономисти.
"Еднозначно изводът, който вероятно ще бъде направен още в рамките на следващата седмица от Управителния съвет на БНБ е да отнеме лиценза на банката и да я обяви в несъстоятелност", заяви бившият финансов министър Любомир Дацов.
За да се оздрави трезорът според икономисти, трябва да се налеят поне 3 милиарда лева, а за да се удовлетворят вложителите, които ще поискат незабавно парите си, сумата набъбва до 6 милиарда лева.
"Има един много малък прозорец, който фактически е толкова малък, че прави невъзможно да се появи един спасителен план. Три месеца имаме така наречения потенциален инвеститор - не сме видели колко пари има нито до каква дупка би могъл да покрие", коментира и икономическият анализатор Георги Ангелов.
Какво следва за КТБ? До 31 окт осчетоводяване. До 7 ноември - отнемане на лиценза. До 5 декември - изплащане на гарантираните влогове
— Георги Ангелов (@joroangelov) October 22, 2014
Докладът за състоянието на КТБ ще бъде внесен в Народното събрание в първия му работен ден. Депутатите трябва да решат до края на месеца дали ще се наливат пари в трезора с цел оздравяване. В противен случай парламентът трябва да гласува само откъде да се осигурят милиард и половина лева допълнително за изплащане на гарантираните депозити.
Така фалитът на КТБ изглежда неизбежен. Ако до 31 октомври, когато данните ще бъдат осчетоводени в БНБ, няма заявена готовност от инвеститор и от държавата за наливане милиарди в банката, БНБ ще трябва да отнеме лиценза ѝ. По закон срокът е пет работни дни, така ако няма промяна в обстоятелятелствата, най-късно на 7 ноември КТБ ще бъде обявена във фалит.
Водят се разговори между БНБ и Оманския фонд
Водят се разговори между БНБ и Оманския фонд за възможността за оздравяване на КТБ, но инвеститорите искат да знаят каква помощ е готова да предостави държавата. Това научи БТА от източници от Централната банка.
Предоставянето на държавна помощ е в правомощията на министъра на финансите, коментираха от БНБ. Квесторите в КТБ трябва да осчетоводят изготвените в одиторския доклад оценки и до 31 октомври да представят в БНБ съответните надзорни отчети, които са необходими за вземане на решенията, предвидени в Закона за кредитните институции.
Окончателно решение за съдбата на КТБ обаче ще бъде взето до 20 ноември, предвижда законовата процедура при поставянето на банката под специален надзор. От БНБ коментираха, че според действащото българско законодателство, ако не бъдат заявени инвестиционни намерения за спасяване на КТБ, банката ще трябва да бъде обявена в несъстоятелност.
Публикуваме целия текст на БНБ:
На 21.10.2014 г. Управителният съвет на БНБ разгледа доклад за анализа и оценката на активите на „Корпоративна търговска банка“ АД (КТБ), извършена от одиторските фирми „Ърнст енд Янг одит“ ООД, „Делойт България“ ООД и „АФА“ ООД.
В периода 05.08 – 20.10.2014 г. посочените одиторски фирми са извършили анализ и оценка на основни балансови позиции и издадени банкови гаранции от банката. Извършеният анализ и оценка се основава на принципите за признаване и оценяване съгласно приложимите международни стандарти за финансова отчетност (МСФО). Оценката е извършена на база на отчетените по регистрите на банката към 30.06.2014 г. активи и банкови гаранции с отразяване на всички съществени събития до 30.09.2014 г., оказващи влияние върху анализа.
Към 30.09.2014 г. общата сума на всички активи на банката е в размер на 6662 хил. лева (Вероятно става въпрос за техническа грешка, активите на банката са 6662 млн. лева - бел.ред.) Заключението на одиторските фирми е за необходимост от обезценки на активи на банката в общ размер на 4222 млн. лева. Детайлна информация за баланса на банката и изводите от анализа и оценката на активите може да бъде видяна тук.
На основата на баланса на банката и резултатите от анализа и оценката на основни балансови позиции (в т.ч. кредити, инвестиционен портфейл, ценни книжа, други активи, недвижими имоти) и издадени банкови гаранции от банката, могат да се направят следните изводи:
Ръководството на банката не се е придържало към разумни и консервативни банкови практики. След поставянето на банката под специален надзор се установяват множество пропуски, допускани преди поставянето й в този статут:
- В процеса на отпускане на кредити липсва задълбочено проучване на кредитоискателите, отсъстват пълни анализи на бизнес планове и разчети относно проектите, обосноваващи финансирането.
- Липсва контрол при учредяването и текущото наблюдение на договаряните обезпечения. Извършеният анализ показва, че значителна част от обезпеченията са с пропуски при тяхното учредяване или са несъществуващи, което ги прави нереализируеми. Коефициентът на покритие на кредитния портфейл на банката с валидни обезпечения е около 13 на сто.
- Липсва текущо наблюдение и контрол върху дейността на кредитополучателите и целевото използване на средствата от отпуснатите кредити. Допускани са множество предоговаряния на кредити, без да са налице необходимите обосновки за това.
- Документацията в кредитните досиета не е поддържана в състояние, което да позволява на банката да управлява своите вземания с цел получаване на икономическите ползи, свързани с тях.
- В дейността на банката се наблюдават необичайни за банковата система порочни бизнес практики, които са извършвани чрез сложни операции, целящи прикриване на същността на сделки и трансакции. Един от примерите за това е специфичният начин на кредитиране, опосредствано от „дружества със специална цел“, холдинги и други подобни, с цел финансиране на придобиването на активи, не отговаря на стандартните и надеждни банкови практики.
- Представяните от ръководството на банката преди нейното поставяне под специален надзор финансови и надзорни отчети пред управление „Банков надзор“ на БНБ са били недостоверни и подвеждащи.
Поради гореизброените причини БНБ изпраща докладите на одиторите на вниманието на Софийска градска прокуратура.
Управителният съвет на БНБ възложи на квесторите да осчетоводят изготвените в пълно съответствие със стандартите на МСФО оценки и до 31.10.2014 г. да представят в БНБ съответните надзорни отчети, които са необходими за вземане на решенията, предвидени в Закона за кредитните институции.
Други решения, сред които преструктуриране и/или оздравяване на КТБ, са възможни, ако Народното събрание в рамките на законодателните си правомощия намери за уместно и своевременно приеме изменения и допълнения на действащото законодателство, включително и по отношение на ресурсното обезпечаване.
С цел вземането на информирано решение и подпомагане работата на народните представители по казуса КТБ, Управителният съвет на БНБ ще внесе на 27.10.2014 г., първия работен ден на 43-ото НС, обобщена информация за събитията и всички взети решения на БНБ по отношение на групата КТБ от 20 юни 2014 г. (деня на поставяне под специален надзор на КТБ) до настоящия момент.
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Ето какво сочат нови проучвания
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи