Нов връх на цената на газа в Европа
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Това ще стане с емитиране на облигации на стойност до 950 млн. евро
Външният дълг на България и наближаващият падеж по част от него бяха във фокуса на парламента. Въпреки неодобрението на червената партия и ДПС, депутатите ратифицираха договорите с частни банки за емитиране на облигации на стойност до 950 милиона евро с цел да се погаси заема на по-предишното правителство, определен от финансовия министър Симеон Дянков като „тежкия заем на Милен Велчев”.
От общо гласували 147 народни представители, „за” бяха 101, „против” – 34, „въздържал се” – 12.
Сумата от 950 млн. евро е за първата част от транша за погасяване по облигациите за главницата и последната лихва по дълговата операция на правителството ан НДСВ, заяви от парламентарната трибуна Дянков.
„Моето първоначално предпочитание беше да се търсят средства от вътрешния пазар и само като вариант – да се търсят от външни пазари. Но се предпочете да се отиде на еврооблигационния пазар, където България сега има добри показатели и това може да ни отвори добра перспектива за следващи периоди”, аргументира се пред депутатите финансистът.
По думите му вторият транш на плащанията по тези облигации изтича към началото на 2015 г. и тогава също ще се търсят начини и за тяхното погасяване. „Защо точно сега предлагаме този инструмент? Има два основни параметъра – дългът трябва да се взема достатъчно далеч от датата на погасяване на предишен дълг, за да има спокойствие за пазарите и за държавния бюджет, но и да е достатъчно близо до предишното плащане, за да се избегнат излишни лихви”, поясни Симеон Дянков.
Спорни дебати
Съвсем очаквано дебатите по важния финансов въпрос не минаха без спорове. Павел Шопов от „Атака” определи като „лош знак” единството на всички парламентаристи по отношение на плана да се вземе ног голям заем, за да се покрие дълга ан страната.
„Трябва да има гласове, трябва да има депутати, политически сили, които да проявят своята непримиримост и несъгласие. Може би целта е отново България да си плати като поп. От БСП заявяват, че ще гласуват против. Стоят онези заеми, които БКП имаха някога от епохата на социализма. Трябва да плащат поколенията – ние, и ще продължат да плащат следващите поколения. Не се направи нищо в годините и в десетилетията. България не беше пожалена от тази горчива съдба, както стана с Гърция”, каза Шопов.
Бившият финансов министър Пламен Орешарски пък прогнозира, че дългът няма да намалее, а дори ще расте с увеличението на лихвите. „Предлага ни се на пръв поглед противна операция за погасяване на излизащ падеж. През последните три години бяха изхарчени над 3 милиарда лева от фискалния резерв. Общо около 6 милиарда бяха похарчени безцелно, не бяха използвани за целеви програми с антикризисен характер. Опитваме се да хванем последния влак – дано успеем”, допълни Орешарски.
Още вчера той се обяви против еврооблигациите и новия заем, който кабинетът предложи. Според Симеон Дянков обаче пред България към този момент няма друга алтернатива да се разплати с кредиторите си.
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Ето какво сочат нови проучвания
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи