Бюджетната комисия: Оздравяване на КТБ

Финанси

Вижте какво реши още Комисията по бюджет и финанси според решението, с което bTV разполага

Временната парламентарна комисия по бюджет реши днес, че са нужни законови промени, които да задължат БНБ да оздравява банките, когато собственият им капитал стане отрицателна величина. В конкретния случай това означава, че депутатите от комисията искат оздравяването на КТБ.

Решението на комисията бе гласувано от депутатите на ГЕРБ и ДПС. Повече възражения събуди единствено трета точка, която не бе подкрепена, освен от БСП и "Атака", и от Реформаторския блок.

Спешните промени в законодателството ще се правят веднага, за да може да влязат в сила в максимално кратки срокове. Така решението за КТБ отново ще се отложи, а топката се връща в полето на централната банка.

Според сега действащите закони, най-късно на 7 ноември БНБ е длъжна да отнеме лиценза на Корпоративна търговска банка заради дупката от над 4 млрд. лв.

Неколкократното задаване на въпроса дали централната банка препоръчва законова промяна, така че да се премахне автоматизма, за да има шанс за оздравяване съвместно с Министерство на финансите не получи положителен отговор от БНБ.

С мотива да се даде още малко време като се премахне задължителния срок от 5 работни дни за отнемане на лиценз на банката при отрицателен капитал, депутатите от временната комисия приеха текст, който на практика задължва БНБ да намери начин не само за оздравяването на КТБ, но и за „банките”, чиито собствен капитал е отрицателен.

Според Иван Искров с този текст на практика се задължава Централната банка да извади отнякъде пари за заздравяне на дадена банка. "Ако можехме да извадим пари нямаше да се стигне до тук, още юли щяхме да го направим, как БНБ да напечата 4 млрд. лв.", попита той.

Вижте какво реши още Комисията по бюджет и финанси според документ, с който bTV разполага:

Временната Комисията по бюджет и финанси предлага на Народното събрание да разгледа и приеме следния проект за

Решение

Народното събрание на основание чл. 86, ал. Ч от Конституцията на Република България

Реши

1. Министерски съвет съвместно с Българската народна банка и Комисията за финансов надзор, в срок до........ да извърши анализ на Закона за Българската народна банка, Закона за кредитните институции и Закона за гарантиране на влоговете в банките да внесе в Народното събрание законодателни изменения в съответствие с правото на Европейския съюз в областта на банковото дело, които да гарантират ефективността на банковия надзор и стабилност на банковата система в България.

2. Народното събрание, в срок до 6 ноември 2014 г., да приеме законодателни изменения, които да осигурят изплащането на гарантираните депозити при условията и в сроковете, определени в правото на Европейския съюз.

3. Народното събрание, в срок до 6 ноември 2014 г., да приеме изменения в Закона за кредитните институции, които да задължат Българската народна банка да предприеме действия за оздравяване на банките, когато собственият им капитал стане отрицателна величина.

4. Препоръчва на Българската народна банка да сключи договор с международно юридическо лице, притежаващо опит в банковата дейност, което да проследи извършените от акционерите и администраторите на банката, както и на свързаните с тях лица, операции с активи, имущество, финансови инструменти и парични трансфери.

Снимка: bTV

  • Делото "КТБ" започва на 13 декември в спецсъда
  • Няколко хиляди страници по-късно, ще има ли възмездие за КТБ?
  • Иво Прокопиев: КТБ струва две години работа на цялата държава
  • Корнелия Нинова: „Моделът КТБ” е огледалото на прехода
  • Съдия Виржиния Петрова ще гледа делото за КТБ
  • Адвокатът на Цветан Василев: Не очакваме справедлив процес
  • Прокурорът по делото „КТБ”: Пеевски не е сред обвиняемите, както и Путин и Обама не са
  • Прокуратурата подробно разказа как Цветан Василев се възползвал от парите на КТБ
  • Делото „КТБ” влезе в спецсъда
  • Днес трябва да излезе многотомникът „Обвинителен акт за КТБ”

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст