1 USD
1.80361 BGN
Петрол
Bitcoin
$67,277.9

Българският данъкоплатец няма да плаща за "Южен поток"

БГ Бизнес

Инвестициите на руската страна у нас по проекта възлизали на 3,1 милиарда евро

Първият газ по „Южен поток” ще потече към България през декември 2015 г. – с известно забавяне. Днес се намираме на етап подготовка за начало на строителството. Българският данъкоплатец обаче няма да плаща за проекта - инвестициите, които руската страна влага в България, са 3,1 милиарда евро.

Такива разяснения около развитието на проекта за бъдещия газопровод направи у нас председателят на Управителния съвет на „Газпром” Алексей Милер - след среща с премиера Пламен Орешарски и министъра на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев. Милер поясни още, че в максимална степен в дейностите по прокарването на газопровода ще бъдат привлечени български компании.

„Наясно сме, че относно финансиране на дейностите в българския участък няма да има никакви проблеми. Руската страна е готова да финансира в пълен обем дейностите, които ще се извършват в този сектор. Делът на българската страна ще бъде възстановяван за сметка на таксите за пренос на газ по време на експлоатацията на газопровода. Затова може да се каже със сигурност, че българската страна не поема абсолютно никакви рискове, свързани със строителството на „Южен поток”, увери руският енергиен експерт и добави, че проектът има огромно значение за диверсификацията на доставките на природен газ за България.

Икономическият министър от своя страна също увери, че българите няма да плащат за „Южен поток” – той щял да се финансира на проектен принцип без държавни гаранции.

„Тази година трябва да имаме окончателен подробен устройствен план, оценка за въздействие на средата. Ще ускорим работата, защото за нас е важно да има директен достъп от Русия, без да се минава през трети държави. „Южен поток” остава стратегически проект за страната. Правителството винаги се е водило от един основен принцип – да се отстоява националния интерес както в икономически, регионален и европейски контекст. Създадена е проектна компания „Южен поток България”, където делът на руската и на българската част е 50 на 50. Това ясно показва, че е защитен националният интерес”, коментира още срещата Драгомир Стойнев.

Той подчерта, че от социална гледна точка проектът ще даде възможност на десетки хиляди българи да намерят работа - ще намали безработицата в региони, където тя е висока.

По план строителството на тръбата на българска територия трябваше да започне в края на лятото, а първите количества газ да постъпят у нас в края на 2015 г. Този срок обаче се отлага, защото проектът още не е получил няма одобрена оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС), нито строително разрешително.

Проектната компания за изграждане на „Южен поток” в България е 50% собственост на Българския енергиен холдинг (БЕХ). Очаква се цената на тръбата на българска територия да бъде около 3 млрд. евро, като според договора България няма да инвестира нищо, но и няма да взема транзитни такси в продължение на 15 години.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии