
Ще се вдигне ли цената на парното в София с 24%?
Каква е предложената цена на топлинната енергия?
Това става възможно благодарение на все по-достъпните банкови или „бързи” кредити
Всеки пети мъж купува подаръци на Бъдни вечер. Това показва проучване във Великобритания, но и в България не е по-различно, твърдят специалисти.
В последните години обаче се очертава и друга тенденция сред българите – изхарчват повече пари за подаръци, отколкото могат да си позволят. Това става възможно благодарение на все по-достъпните банкови или „бързи” кредити, обяснява пред bTV Стойне Василев - финансов консултант.
„Банките се възползват от това време на годината и предоставят всякакви възможности да похарчиш повече, отколкото имаш. Това в повечето случаи не е разумно. Трябва да се допуска само в краен случай, ако можем да си го позволим. Подаръците са един символ – по-добре да подарим време на близките, да им обърнем внимание. Това е по-добре, отколкото скъп подарък”, съветва Василев.
Според него „ние българите имаме една черта – страхуваме се да не се изложим и затова се изхвърляме. Това потвърждава и Антоанета Шишкова – детски психолог.
„Наистина имаме нужда да се покажем, понеже самочувствието на българина е доста занижено. Човек като дава се чувства силен”, коментира тя.
Стойне Василев подчертава, че разумният човек е планирал 1-2 месеца по-рано подаръците, купил ги е и сега само се наслаждава на празниците. „Можем да ги потърсим и декември, но трябва да сме ги намислили по-рано – да са практични и за конкретния човек”.
Според Шишкова пък преди празниците трябва да се вслушаме в близките си - да наблюдаваме по какво се заглеждат, и така по-лесно ще изберем точния подарък.
Каква е предложената цена на топлинната енергия?
Българският паспорт дава безвизов достъп до 172 страни
Изплащането ще бъде удължено заради Великден