Нов връх на цената на газа в Европа
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Ежегодно по света се използват около 1 трилион бройки
Вместо от 1 октомври да се налага такса 35 стотинки за всяка полиетиленова торбичка, да се насърчи разделното събиране на отпадъци, предлагат от асоциация "Полимери".
По данни на организацията заради предвидената екотакса ще се увеличат значително разходите на домакинствата у нас. България ще стане страната с най-висока такса „найлоново пликче” в ЕС при най-нисък стандарт на живот.
Когато преди година държавата шокира потребителите с 15 стотинки такса за всяка малка торбичка, очакването също беше това да откаже хората да ползват опасните за екологията опаковки и производството им да намалее. Но резултатът е нулев.
„В екологичния фонд са постъпили само 4 000 лв. от такива торбички, което означава, че много малко се е задействал механизмът”, коментира министърът на екологията Нона Караджова.
Браншът предупреждава за нелегален внос, фалити на малки фирми и от 3 до 6 хиляди души да останат без работа. От ресорното министерство отговарят, че регистрираните служители в тези фирми са 1400, а и всяка компания произвежда и продукти, различни от полиетиленовите торбички. Бизнесът обаче настоява за отлагане на таксата.
От Екологично сдружение „За Земята" обаче обявиха, че подкрепят мерките, които целят ограничаването на употребата на полиетиленови торбички за еднократна употреба, както и размера на предложената такса.
Сдружението призова за по-голяма ефективност плащането на торбичките да става на мястото на покупката от крайния потребител. От „За Земята” искат платената сума да се изписва отделно на касовите бележки, фактурите, фискалните бонове и пр.
Пълното разграждане на полиетиленовите торбички отнема до 1000 години. Ежегодно по света се използват около 1 трилион бройки, което се равнява на1 милион на всяка минута.
Експертни анализи на еколозите сочат, че над 100 000 морски обитатели в световен мащаб загиват от задушаване или задавяне всяка година, а причината са именно торбичките, които попадат във водата заради човешката небрежност.
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Ето какво сочат нови проучвания
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи