bTV Media Group разширява дигиталното си портфолио с нов уебсайт за здравно съдържание
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи
Предложението на ръководството цялата печалба да отива за модернизация срещна подкрепа от министъра на икономиката
Държавата е на път да се откаже от дивидента от АЕЦ „Козлодуй”, за да бъде пренасочена цялата печалба на дружеството в модернизацията на Пети и Шести блок и изграждането на допълнителната мощност в Седми блок. Това стана ясно по време на посещението на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Драгомир Стойнев във Враца в четвъртък.
„Трябва да се преразгледа политиката за изплащане на дивидент от АЕЦ „Козлодуй", защото основен приоритет е удължаване срока на експлоатация на двата действащи реактора”, заяви Стойнев.
В момента централата трябва да изплати дивидент 80% от печалбата на АЕЦ „Козлодуй” и ръководството на централата постави въпроса за освобождаване от това задължение, за да се осигурят средства от собствената му дейност за модернизация на двата 1000-мегаватови блока.
Икономическият министър подкрепи искането и обеща като принципал на предприятието да направи всичко възможно за преразглеждане на политиката на изплащане на дивидент. „Тези средства са необходими на атомната централа както за удължаване на срока на експлоатация на работещите реактори, така и за изпълнение на проекта за изграждане на Седми блок”, коментира Драгомир Стойнев.
Министърът обаче не се ангажира със срок за внасяне на предложение в Министерския съвет, като уточни, че това зависи от разчетите на ръководството на АЕЦ за необходимите средства за модернизация, както и откога трябва да започне набирането им.
Той допълни, че интензивните преговори с „Уестингхаус" по проекта за изграждане на нова мощност в АЕЦ „Козлодуй" продължават, но преди да бъде напълно структуриран финансовия му модел, никакви поръчки няма да се правят.
Рестартът на „Химко”
Драгомир Стойнев отново увери, че проектът за съживяване на торовия завод „Химко" е в ход. „Пари за придобиване на активите завода са заделени - не само за закупуването им, но и за модернизация”, каза министърът на работна среща с представители на бизнеса в областта, организирана от Търговско-промишлената палата във Враца. На нея присъстваха областният управител Венцислав Василев и кметът на общината Николай Иванов.
Драгомир Стойнев посочи, че в момента купуването на завода от държавата се бави, защото е заведено дело пред Софийския апелативен съд за това кой притежава активите на „Химко". Това не позволява на синдика на торовия завод да обяви втори търг. Министърът потвърди, че към завода има интерес както от държавата, така и от инвеститори.
„Реиндустриализацията на страната не означава да вземем старо предприятие и да го вдигаме на крака - това е само част от програмата. Тя включва и достъп за българския бизнес до финансов ресурс, създаване на квалифицирани кадри чрез дуалната система на обучение, използване на новата оперативна програма „Конкурентоспособност и иновации" и на Националния иновативен фонд с приоритет иновации, високи технологии и енергийна ефективнос”, обясни Стойнев.
Той призова местния бизнес да бъде по-активен и отбеляза, че в област Враца има сключени договори само за 26 проекта на стойност малко над 14 млн. лв. по вече изтичащата програма „Конкурентоспособност".
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи
Колко струва резиденцията?
Ние сме на последно място по дегитализация на предприятията, казва Елина Желева