bTV Media Group разширява дигиталното си портфолио с нов уебсайт за здравно съдържание
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи
... и безплатен съвет от успели българи
До 200 хил. евро за реализация на добра бизнес идея, как ви звучи? Ще намерят ли най-накрая младите предприемачи в България онази финансова подплата, която може да материализира една мечта, креативен замисъл, стремеж към лична и професионална реализация със собствени сили и отговорност?
Надежда за това дават фондове като LAUNCHub и Eleven, които срещат капитала с идеите и обещават развитие на иновативни проекти чрез поетапно финансиране и подкрепа по пътя към успешния бизнес модел.
LAUNCHub свързва авторите на свежи идеи с външни инвеститори и бизнес ментори, като работи по финансовия инструмент "Entrepreneurship Acceleration and Seed" на европейския фонд JEREMIE. През следващите четири години ще инвестира 9 млн. евро в около 100 стартиращи компании, предимно от сектора на информационните и комуникационни технологии в България и региона. От юни млади предприемачи имат възможност да кандидатстват за финансиране на свой бизнес проект с до 30 000 евро и да участват в менторската програма на LAUNCHub. След „акселераторската програма”, т.е. първоначалното финансиране, ако фирмата се развие достатъчно, може да кандидатства за т.нар. „сийд”, като общият размер на помощта може да достигне 200 000 евро.
Стартират първите "стартиращи"
Първите одобрени участници в инвестиционната схема са от България и Хърватия – девет екипа. Идеите на предприемачите са в широк кръг направления – от платформа за анализ на пазарна информация, през нови социални мрежи за филмови маниаци и купонджии, до образователни сайтове, система за обработка на лични данни, търсачка за видео и снимки и потребителски интерфейс за създателите на компютърни игри.
Стартиращите бизнеси могат да ползват насоките на бизнес ментори - около 200 от България и 1 200 от света, с помощта на които започващите предприемачи да развият по-бързо идеите си. Менторите са утвърдени професионалисти с богат опит в различни сфери, отворени да споделят и мотивирани да помагат.
Един от тях, Драган Маноев, е инвестиционен банкер от Силициевата долина и директор в Lazard, Сан Франциско, една от водещите в света фирми за финансов консултинг и управление на активи. Неговите знания от кухнята на инвестициите са изключително полезни за добиване на обща представа за онова, което се случва в сектора на информационните и комуникационни технологии отвъд океана и идея за настроенията на инвеститорите, които проявяват интерес към нови бизнес начинания в тази сфера.
Мислете глобално!
посъветва младите предприемачи Драган Маноев. По думите му след .com бума в IT сектора, „бижуто на американската икономика”, се наблюдава нов възходящ цикъл. Промяната носят компании като Google, новите медии, Facebook. Според банкера именно тези нови проекти са усвоили пазара и добавената стойност, създадени от .com компаниите. И подходящ пример за това е как Facebook измести постепенно Myspace. Тези нови играчи преобразяват информационния свят – от софтуера до електронните плащания.
„Финансовата криза в САЩ не се отрази върху високотехнологичния сектор. Оценките на компаниите се върнаха на нивата от 2007 г.,” каза Маноев. Оказва се, че и пазарът на венчър капитала, който търси нови рискови бизнес идеи с висок потенциал, е изключително „здрав”. „Такъв капитал има в изобилие,” отбеляза експертът, според който венчър фондовете се разрастват и в световен мащаб, не само в САЩ, но и в страни като Русия, Финландия.
Вълнуващо време за предприемачите, капитал има...
уверен е инвестиционният банкер. По думите му малките венчър фондове са по-склонни да инвестират в новостартиращи компании. „В момента има група от сектори, които са изключително интересни и революционизират традиционни сегменти в целия спектър на услугите. Възползват се от новите технологични архитектури в областта на мобилната телефония – смартфоните. Инвеститорите се интересуват от услуги, които използват тези технологии и успяват да революционизират тези традиционни сектори.”
„Забелязваме определено растящ интерес от инвеститори и традиционни венчър капиталисти към България и региона” каза Драган Маноев в интервю за btvnews. „Има голям интерес и от бивши служители на големи фирми, създали собствен бизнес, към развойна дейност в региона и развитие на стартиращи компании и проекти.” Според Маноев големите компании търсят постоянно нови технологии и раздвижващи пазара на продукти и приложения, в които да инвестират.
Използвайте технологиите!
призова предприемачите от България и Хърватия финансистът от Сан Франциско и отбеляза, че много от големите корпорации, които закупуват или финансират новостартиращи перспективни бизнеси от региона са американски компании със сериозен офшорен капитал. Освен, че придобиват потенциални конкуренти и нови играчи на техния пазар, по този начин те пестят и от данъци. Те постоянно търсят нови технологии и раздвижващи пазара продукти и приложения, в които да инвестират.
Икономическата ситуация в Европа обаче остава по-тежка, отколкото в САЩ. Това възпрепятства развитието на стартиращи компании в информационната индустрия, с някои изключения като... България и Естония.
„LAUNCHub e една отлична и уникална схема за България и аз я приветствам,” заяви банкерът. „Тези схеми са развити много добре в САЩ, Европа и много нови пазари. В Силициевата долина има много добри резултати от компании, които завършват подобни програми.”
Фокусирайте се върху глобален продукт, търсете съвет, бъдете гъвкави!
Успелият отвъд океана инвестиционен банкер съветва младите предприемачи да хвърлят най-много усилия в развитието на продукта си, който да отговаря на нуждите на потребителите. Наред с това бързо да търсят съвета на колкото се може повече познавачи на пазара и отрасъла. Всичко това, според Драган Маноев, трябва да стане в постоянна готовност за гъвкавост и промяна на бизнес модела.
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи
Колко струва резиденцията?
Ние сме на последно място по дегитализация на предприятията, казва Елина Желева