
След 156 години: Крал Чарлз спира кралския влак, за да пести пари
Кралският влак скоро ще напусне гарата за последен път
Игнатова и баща ѝ са обвинени, че са разглобили машините, за да ги транспортират до България на части
Малко неща се знаят със сигурност за живота на Ружа Игнатова. Малко се знае и за нейните ранни години, но редица журналистически разследвания, включително подкаст на BBC, доказаха, че кариерният й път скача от фалираща компания в друга фалираща компания, не веднъж.
Това, което знаем, е че през фалшивата крипто валута OneCoin, тя е присвоила между 4,4 млрд. долара до близо 20 млрд. долара от милиони хора по света в продължение на три години. Но OneCoin дори не е първата измама на Игнатова, казва Grunge.
Как Ружа Игнатова се озовава в Германия?
Ружа Игнатова е родена на 30 май 1980 г. в България, а още в ранното ѝ детство семейството й емигрира в Шрамберг, Германия, когато е все още на 10 години. Според CoinMarketCap Игнатова винаги е имала изискан нюх и бивши съученици си спомнят как никога не е идвала на училище без червено червило или оправени нокти.
През 2006 г. Игнатова завършва университета в Констанц с докторска степен по международно право. Но докато BBC я наричат възпитаничка на Оксфорд, Funancial пише, че Игнатова е посещавала университета в Кеймбридж за магистърската си степен. По време на следването си Игнатова се запознава и с немския адвокат Бьорн Щрел и двамата се женят. В края на 2016 г. се сдобиват с дете.
Фалит след фалита
Според разследванията тя и баща ѝ Пламен Игнатов са купили Waltenhofen Steelworks, компания за обработка на метали, във Валтенхофен, Германия.
Според сайта Grunge Ружа Игнатова и нейният баща купуват стоманодобивния завод Waltenhofen Steelworks в Алгау, след което обявяват фалит, твърдейки, че по този начин ще помогнат за спасяването на завода. Bankless Times обаче пише, че Игнатова и баща ѝ може дори да са придобили компанията незаконно. Цялата ситуация се случва при „съмнителни обстоятелства“.
Според Südkurier работниците в завода първоначално са били доволни от сделката и са вярвали, че вече няма да се притесняват за работните си места. И в началото нещата изглеждаха наред. През 2010 г. all-in.de съобщава за атмосфера на оптимизъм в леярната. Но през 2012 г. Игнатова и баща й тайно продават компанията на човек, който четири дни по-късно отново обявява фалит. По-късно става ясно, че Игнатова и баща ѝ не само са присвоили пари от компанията, но и са обвинени, че са разглобили машините, за да ги транспортират до България на части.
Funancial пише, че "особено възмущение сред служителите предизвика тайното преустройство на вече фалиралата компания в началото на 2012 г.". Най-малко 160 души губят работата си.
Присъди
Ружа Игнатова напуска Германия, след като тайно продава стоманодобивния завод, и се смята, че е отишла в Лондон и след това вероятно в Дубай. Но всичко, което се случва в Германия я настига четири години по-късно, когато тя и баща ѝ са осъдени за забавяне на фалит и измама, пише BuzzFeed.
Игнатова и баща й се признат за виновни за присвояване, банкови измами и измамни счетоводни практики.
Игнатова получава условна присъда от 14 месеца затвор от окръжния съд в Аугсбург, но не е ясно каква точно е присъдата на баща й. BBC съобщава, че тя също е била глобена, но поставя датата на присъдата й през октомври 2016 г., докато BuzzFeed говори за април 2016 г. В крайна сметка много от датите и времевите линии около историята на Игнатова варират и историята продължава да става все по-мътна.
Смята, че Игнатова и баща й са откраднали над 1 млн. евро от стоманодобивния завод Waltenhofen. Щетите за доставчиците възлизат на стотици хиляди долари, пише Südkurier.
Кралският влак скоро ще напусне гарата за последен път
Устойчивата кожа от динозавър може да намери приложение и в автомобилната индустрия
Как работи технологията?