
Ще се вдигне ли цената на парното в София с 24%?
Каква е предложената цена на топлинната енергия?
България е спасителен пояс за румънския строителен сектор
От 1 май строителни компании от южната част на Румъния обмислят да регистрират свои фирми в България, съобщава Arenaconstruct.ro, цитирано от Българо-румънската търговска камара. Но защо все повече румънски предприемачи гледат към България като на бизнес убежище?
По-благоприятният данъчен режим, който ще им позволи да запазят конкурентоспособността си, като същевременно намалят разходите си за труд и корпоративно облагане. Това е една от многото причини, заради които България се превръща в спасителен пояс за строителния сектор в Румъния.
В началото на 2024 г. румънското правителство премахна данъчните стимули за строителния сектор, което доведе до значително увеличение на разходите за труд. Работодателите бяха изправени пред две възможности: или да намалят нетните заплати на служителите, или да поемат допълнителните разходи върху себе си.
В този сложен икономически контекст България се очертава като логична алтернатива – с по-ниски данъци, по-гъвкави трудови разходи и бърз процес на регистрация на фирми.
За микропредприятията в Румъния ситуацията също се усложнява – от 2026 г. прагът за намаленото 1% данъчно облагане ще бъде намален до 100 000 евро, след което компаниите ще бъдат облагани с 16%.
България предлага по-благоприятна осигурителна тежест. При минимална заплата от 1077 лв. (550 евро) общите разходи за работодателя възлизат на 1282 лв. (650 евро), като социалните и здравните осигуровки са ограничени до определен таван.
В Румъния минималната заплата в строителството е значително по-висока – 4685 леи (около 940 евро), а социалните вноски се прилагат върху целия доход, което увеличава тежестта за работодателите.
С влизането на България и Румъния в Шенген през 2024 г. административните и логистичните разходи за трансграничния бизнес значително намаляха. Това прави още по-изгодно за румънските компании да регистрират фирми в България и да оперират на румънския пазар.
Процесът на регистрация на дружество в България отнема само 3-4 работни дни, а изискването за минимален капитал е символично 1 евро.
Служителите на български компании, които работят в Румъния, са обект на румънското трудово законодателство. Това означава, че:
С нарастващото данъчно облагане в Румъния България изглежда като естествено решение за предприемачите, които искат да запазят своята конкурентоспособност.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Каква е предложената цена на топлинната енергия?
Българският паспорт дава безвизов достъп до 172 страни
Изплащането ще бъде удължено заради Великден