1 USD
1.81045 BGN
Петрол
73.25 $/барел
Bitcoin
$83,880.5

Защо рyмънcĸи cтpoитeлни ĸoмпaнии oбмиcлят регистриране на дpyжecтвa в България?

БГ Бизнес

България е спасителен пояс за румънския строителен сектор

От 1 май строителни компании от южната част на Румъния обмислят да регистрират свои фирми в България, съобщава Arenaconstruct.ro, цитирано от Българо-румънската търговска камара. Но защо все повече румънски предприемачи гледат към България като на бизнес убежище? 

Румъния вдига данъците, бизнесът търси алтернатива

По-благоприятният данъчен режим, който ще им позволи да запазят конкурентоспособността си, като същевременно намалят разходите си за труд и корпоративно облагане. Това е една от многото причини, заради които България се превръща в спасителен пояс за строителния сектор в Румъния.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

В началото на 2024 г. румънското правителство премахна данъчните стимули за строителния сектор, което доведе до значително увеличение на разходите за труд. Работодателите бяха изправени пред две възможности: или да намалят нетните заплати на служителите, или да поемат допълнителните разходи върху себе си. 

В този сложен икономически контекст България се очертава като логична алтернатива – с по-ниски данъци, по-гъвкави трудови разходи и бърз процес на регистрация на фирми. 

Какви са основните предимства на България?

По-ниски корпоративни данъци

  • В България корпоративният данък е 10%, а данъкът върху дивидентите – 5%.
  • В Румъния съответните ставки са 16% и 10%, като за някои категории се прилага допълнителен 10% социален данък.

За микропредприятията в Румъния ситуацията също се усложнява – от 2026 г. прагът за намаленото 1% данъчно облагане ще бъде намален до 100 000 евро, след което компаниите ще бъдат облагани с 16%. 

По-ниски разходи за труд

България предлага по-благоприятна осигурителна тежест. При минимална заплата от 1077 лв. (550 евро) общите разходи за работодателя възлизат на 1282 лв. (650 евро), като социалните и здравните осигуровки са ограничени до определен таван. 

В Румъния минималната заплата в строителството е значително по-висока – 4685 леи (около 940 евро), а социалните вноски се прилагат върху целия доход, което увеличава тежестта за работодателите. 

Шенген улеснява бизнеса

С влизането на България и Румъния в Шенген през 2024 г. административните и логистичните разходи за трансграничния бизнес значително намаляха. Това прави още по-изгодно за румънските компании да регистрират фирми в България и да оперират на румънския пазар. 

Бърза и лесна регистрация

Процесът на регистрация на дружество в България отнема само 3-4 работни дни, а изискването за минимален капитал е символично 1 евро. 

Какво означава това за работниците?

Служителите на български компании, които работят в Румъния, са обект на румънското трудово законодателство. Това означава, че: 

  • Получават възнагражденията, приложими за румънския пазар.
  • Имат право на допълнителни надбавки за командировки, транспорт и настаняване.
  • Работодателите трябва да подават декларации и документи на румънски език в местната Инспекция по труда.

С нарастващото данъчно облагане в Румъния България изглежда като естествено решение за предприемачите, които искат да запазят своята конкурентоспособност.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM 

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук