До 10 000 работни места в Bosch са застрашени
През 2023 г. компаниите на Bosch у нас са реализирали оборот в размер на почти 431 млн. лв.
БНБ предупреждава за рисковете и последиците от новия бюджет
Българската народна банка изразява категорична позиция против предложения проект на държавен бюджет за 2025 г. и неговото приемане в публикувно становище. Заложените параметри в разходната част на бюджета предполагат значително нарастване на преразпределителната роля на държавата в икономиката през 2025 г. при планирани общи бюджетни разходи по Консолидираната фискална програма в безпрецедентен размер от 46% от БВП, какъвто не е наблюдаван в периода от 1998 г. до сега, заявяват от БНБ. Същевременно текущите бюджетни разходи също се предвижда да достигнат изключително високия размер от 38.2% от БВП
Основни рискове и последици
БНБ предупреждава, че липсата на мерки за ограничаване на тези разходи и за постигане на устойчива фискална консолидация може да доведе до:
- Увеличаване на данъчната тежест за бизнеса и домакинствата.
- Промяна в икономическата политика на страната, която досега се е основавала на ниски данъчни ставки за стимулиране на растежа.
Освен това, високите бюджетни разходи и дефицити, близки до 3% от БВП, застрашават фискалната стабилност и целите за въвеждане на еврото. Те създават риск от неспазване на Маастрихтските критерии за бюджетен дефицит и ценова стабилност.
Недостатъци на предвидените мерки
БНБ подчертава, че много от приходните мерки са еднократни, като например данъчната амнистия. Други, като увеличението на пенсионните осигуровки, могат да навредят на конкурентоспособността на бизнеса и икономическия растеж. Допълнително, реализацията на приходите от мерките е под въпрос, особено в условия на несигурна международна икономическа среда.
Противоречие със законите на ЕС
БНБ обръща внимание, че предвидените ограничения в чл. 108 от законопроекта с Договора за функциониране на Европейския съюз и със Закона за Българската народна банка, е в противоречие с правилата на ЕС и с изискванията за независимост на централната банка. Това засяга финансовата автономия на БНБ и нарушава европейската забрана за парично финансиране. Европейската доктрина изрично предвижда забрана държавите членки да допускат техните национални централни банки да попадат в ситуация на недостатъчен нетен собствен капитал. Нещо повече, националните централни банки трябва винаги да са достатъчно капитализирани, без да се допуска продължителен период от време техният нетен собствен капитал да е под равнището на нормативно изискуемия капитал
Според БНБ, подобни текстове изискват предварителна консултация с Европейската централна банка (ЕЦБ), а приемането им може да забави процеса на присъединяване на България към еврозоната.
Препоръки
БНБ препоръчва да се предприемат устойчиви и реалистични мерки за фискална консолидация, които да не засилват инфлацията, да не създават натиск върху пазара на труда и да не вредят на икономическия растеж. Подчертава се важността на спазването на европейските правила и избягването на законодателни промени, които биха застрашили икономическата стабилност и интеграцията на страната в еврозоната.
*Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.
През 2023 г. компаниите на Bosch у нас са реализирали оборот в размер на почти 431 млн. лв.
Zalando ще предложи 6,50 евро за всяка акция About You
Пандемията COVID-19 и последвалите я локализации предизвикаха огромни сътресения в световен мащаб