
Кристалина Георгиева: Колкото по-дълго остане несигурността, толкова по-скъпо ще ни струва
Протекционизмът подкопава производителността в дългосрочен план, казва тя
Решението на Върховния административен съд, което е окончателно, е по жалба на наследниците на една от загиналите жени
Министерският съвет (МС) и Министерството на околната среда и водите (МОСВ) са осъдени солидарно да заплатят обезщетение в размер на по 150 000 лева на трима наследниците на една от жертвите на смъртоносния взрив в оръжейния завод "Миджур" преди десет години.
Решението на Върховния административен съд, което е окончателно, е по жалба на наследниците на една от загиналите жени. Те твърдят, че Министерският съвет не е предприел необходимите мерки за спиране на действията по унищожаване на 1,6 милион противопехотни мини, внесени от Гърция, въпреки че е бил сезиран с искане за намеса от четири неправителствени организации.
Според върховните административни съдии вносът на боеприпасите е станало в нарушение на Конвенцията за забрана на използването, складирането и трансфера на противопехотни мини и за тяхното унищожаване, която допуска това да става само с цел унищожаването, но не и с цел утилизиране на мините. На това основание Върховният административен съд отменя решението на първоинстанционен Административен съд във Видин, с което бяха отхвърлени исковете на наследниците на загиналата жена.
Министерският съвет и екоминистерството трябва да им заплатят обезщетение по 150 000 лева, заедно със законната лихва, считано от деня на инцидента - 1 октомври 2014 година.
Наказателното дело за взрива в завод "Миджур", в който загинаха 15 души, приключи на три инстанции с четири оправдателни присъди.
Протекционизмът подкопава производителността в дългосрочен план, казва тя
Решението идва на фона на икономически сътресения
Кои са те и как да ги избягвате