
В тази страна са единствени два ресторанта на McDonald's изцяло за вегетарианци
Ето къде можете да ги посетите
Как обаче тези мерки ще се отразят на населението?
Сред важните неща, които касаят обикновения българин в актуализираната средносрочна бюджетна прогноза на Министерство на финансите са няколко мерки, които служебното правителство предлага, за да бъде свит дефицитът.
Сред тези мерки е и увеличениено на ДДС от 20 на 22%. Освен това ще трябва корпоративният данък да нарасне от 10 на 15 на сто, а данъкът, плащан от едноличните търговци, да се увеличи от 15 на 20 на сто. Според финансовото министерство само увеличеното ДДС ще донесе приходи в хазната от 1,63 млрд. лева.
Икономисти, които говориха по темата в студиото на "Тази сутрин" по bTV обаче, казват, че вдигането на тези данъци би било пагубно за държавата. ДДС-то би се отразило най-вече на потребителите, но ако се увеличи корпоративният данък, това означава отлив на инвестиции.
Според разчетите заради намалените ставки за ДДС на хляба, книгите, бебешките стоки, парното и природния газ, ресторантьорството и кетъринг услугите хазната може да загуби тази година 503 млн. лв.
А ако пенсиите от първи юли не се увеличат, това ще спести на бюджета 1,14 мрлд. лв.
През 2023 г. се очаква забавяне на растежа на БВП до 1,8%, като то ще бъде по линия на потреблението, износа и изменението на запасите. Нарастването на частното потребление ще бъде подкрепено от растежа на реалния разполагаем доход, но ще се забави спрямо 2022 г. в синхрон с по-слабото нарастване на заетостта и на кредитите за домакинствата, се казва в програмата на министерството.
Тази година динамиката на компенсацията на един нает се очаква да се забави до 11,5%, следвайки ограничаването на инфлацията, икономическата активност, заетостта, както и от по-ниския принос на публичния сектор.
Ето къде можете да ги посетите
Платформата ще начислява допълнителна такса, ако добавите човек извън домакинството си
Продуктът е създаден специално за американския пазар