1 USD
1.71971 BGN
Петрол
63.61 $/барел
Bitcoin
$95,199.6

Всеки втори от Gen Z иска да смени работата си

Ето какво сочат данните от проучване

Все повече млади служители от поколението Z (родени между 1997 и 2012 г.) активно търсят нови възможности за работа. Според проучване на изследователския институт в Германия Forsa , почти половината от представителите на поколението Z (48%) заявяват, че са готови да сменят работодателя си през 2025 година, а 11% вече са предприели конкретни стъпки.

Данните показват, че това не е първата подобна промяна за мнозина – над половината (54%) от младите участници вече са сменили работното си място поне веднъж, въпреки сравнително краткия си професионален опит.

Макар често да се твърди, че по-младите поколения търсят „смислена работа“, реалността изглежда по друг начин. Според експерта по трудов пазар Юлиан Щал, високият потенциал за увеличение на доходите при смяна на работа е основният мотиватор, предава Tagesschau. За 45% от анкетираните представители на поколението Z именно ниската заплата е водещата причина да напуснат сегашното си работно място.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

За разлика от младите служители, представителите на поколение X (родени между 1965 и 1980) и бейби бумърите (родени между 1946 и 1964 ) проявяват далеч по-слаба склонност към промяна. Само около 33% от поколение X са отворени към нова работа, докато сред бейби бумърите тази цифра пада до 15%. При това, над 10% от най-възрастните служители заявяват, че са прекарали целия си професионален живот в една компания.

Въпреки различията между възрастовите групи, служителите са обединени около някои общи изисквания към бъдещите си работодатели. Сигурността на работното място остава основен приоритет, а временните трудови договори се възприемат негативно от всички — независимо от възрастта. Проучването на Института за изследване на заетостта потвърждава, че въпреки влошаващата се икономическа обстановка и по-слабия растеж на заетостта, около една трета от работещите в Германия са отворени за нови възможности или вече търсят активно. Според анализаторите това показва, че много хора не се чувстват пряко засегнати от макроикономическите затруднения и остават сравнително уверени в индивидуалното си положение на пазара на труда.

В България се наблюдава сходна тенденция сред младите служители, коити активно обмислят смяна на работата. Според данните основните фактори, които ги мотивират да

напуснат са включват ниски заплати, липса на възможности за развитие и несъответствие между очакванията и реалността на работното място. Много от тях търсят по-гъвкави условия на труд и по-добър баланс между личния живот и работата.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук