1 USD
1.76249 BGN
Петрол
69.39 $/барел
Bitcoin
$82,884.5

В Северна Македония коментират възможността за държавни магазини, подобно на България

БГ Бизнес

Дали обаче такъв модел би бил приложим?

След като българският парламент одобри създаването на държавно търговско дружество (ЕАД) за продажба на хранителни продукти с ограничен марж от 10%, в македонската общественост се разгоря дебат дали този модел може да бъде решение за намаляване на цените и там. Това съобщи македонското икономическо издание „Денар“.

Според медията целта на българското правителство, според официалните документи, е да скъси веригата от производителите до крайните потребители, което да направи цените на храните по-ниски и по-стабилни, като в същото време ще предотврати евентуални други цени.

„Денар“ съобщава, че новото държавно дружество в България ще стартира с начален капитал от 10 млн. лв. и ще бъде под контрола на българското Министерство на земеделието, като ще отвори търговски обекти, в които ще предлагат местни продукти.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Подобни практики има в някои страни от Европейския съюз, сред които са и Германия и Франция, където държавата гарантира наличността на основните продукти за гражданите със строго контролирани маржове.

Тази идея се приветства от гражданите и експертите в Македония, които отдавна търсят начин да намалят цените на храните, които през последните години се повишиха драстично.

Дали обаче такъв модел би бил приложим в македонските условия и доколко би бил успешен?

Икономически експерт с дългогодишен опит в сферата на търговията коментира пред „Денар“, че подобен модел може да бъде отлична възможност за намаляване на търговските маржове, които често са огромни и опразват джобовете на потребителите.

"Това е смела стъпка, която може да овладее цените в търговската мрежа, тъй като у нас маржовете често достигат над 30 на сто. С държавна компания, която би работила с по-ниски маржове, ще се създаде натиск върху частните търговски вериги и със сигурност ще се постигне намаление на цените на основните хранителни продукти", смята той.

Той допълва, че най-голямото предизвикателство би било правилното и прозрачно функциониране на такова държавно предприятие, защото в Северна Македония вече има недоверие към държавните фирми, които често са синоним на нерентабилност или корупция.

От друга страна македонските граждани като цяло реагират положително на подобна идея. По думи на медията.

Идеята за създаване на държавни пазари с регулирани цени по примера на България и други европейски страни несъмнено заслужава по-широк обществен дебат и експертен анализ, добавят още от изданието. 

Дали Македония ще тръгне по същия път или ще продължи да търси други начини за намаляване на високите цени остава отворен въпрос.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM 

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук