
Производител на сладолед у нас закрива бизнеса си и се мести в Румъния
Фабриката обяви масово съкращение на работници
Изпълнихме и последният критерий за влизане в еврозоната, каза Димитър Радев
"Финалната фаза на процеса на присъединяването на страната към еврозоната протича сравнително гладко и има потенциала да се превърне в контрапункт на негативните ефекти от глобалните процеси. От гледна точка на логистика и техническа подготовка БНБ и банковият сектор са напълно готови както за процеса на обмяна, така и за действие в условията на еврозоната", обяви Димитър Радев, управител на БНБ, на конференцията „Финансова политика и конкурентоспособност на българската икономика“, организирана от Американската търговска камара.
С последните промени в Закона за БНБ през месец март беше окончателно завършен процесът на правна конвергенция.
"По отношение на номиналните критерии ние от началото на тази година консистентно изпълняваме критерия за ценова стабилност. Бюджетът за 2024 г. е изпълнен в рамките на 3% дефицит. По отношение на валутна стабилност, дълг към БВП и лихвени проценти по дългосрочните книжа ние традиционно изпълняваме критериите, при това със значителен положителен марж", добави Радев.
По думите му тези развития поставят страната в много солидна изходна позиция за присъединяване към еврозоната. Особено в условията на глобална несигурност, интеграцията в силни съюзи като еврозоната придобива още по-голямо значение. Става въпрос за дълбоки и многопластови позитивни ефекти – както върху конкурентоспособността, така и върху средносрочните и дългосрочните икономически перспективи на страната.
Един от ефектите, който очакваме да се прояви в краткосрочен план, е по-добра достъпност и по-ниска цена на финансиране както за публичния, така и за частния сектор. Причините за това са две: очакваното повишаване на кредитния рейтинг на страната и понижаването на задължителните минимални резерви на банките, каза още той.
Според него в по-стратегически план членството в еврозоната означава и по-голяма ценова и икономическа стабилност, както и по-голяма сигурност – фактори от ключово значение, особено в усложнена геополитическа среда. Всички тези елементи биха подобрили привлекателността на България като инвестиционна дестинация и биха създали предпоставки за ускорена инвестиционната активност и по-висок растеж на потенциалния БВП.
Размерът и динамиката на промените в митническите тарифи от началото на този месец доведоха до рязко повишение на несигурността на световните финансови пазари и значително влошаване на перспективите пред световната икономика.
Това, което като централна банка се опитваме да направим, е да оценим преките и косвените ефекти за нашата страна от тези развития. Като цяло преките ефекти са ограничени, обясни Димитър Радев.
Този извод е базиран основно на оценката на основния канал за възможно въздействие, а именно външната търговия.
"Важно е да уточним, че търговският баланс на стоки между България и САЩ за 2024 г. е положителен и възлиза на около 154 млн. долара. През настоящата година обаче търговският ни баланс вероятно ще стане отрицателен, след като се отчете стойността на вноса, представляващ военна техника. Например стойността на осемте самолета, чиято доставка вече започна през тази година, е 1.2 млрд. долара, а през 2027 г. се очаква доставката на още осем такива самолета на стойност 1.3 млрд. долара", каза още Радев.
Той е категоричен, че по-осезаеми могат да се окажат косвените ефекти, свързани с евентуално пренасочване на глобалните търговски потоци и евентуалното преструктуриране на веригите за доставки. За малки и отворени икономики като нашата подобни трансформации могат да се окажат предизвикателство, като на този етап съответните ефекти е трудно да се оценят количествено поради продължаващите промени във външнотърговските политики.
"Добрата новина за България е, че в подобна сложна глобална среда макроикономическата позиция на страната е стабилна. Икономическата активност в страната се очаква да остане устойчиво на положителна територия. Банковият сектор е със солидни показатели – както по отношение на капиталова адекватност, така и по отношение на ликвидност и рентабилност – като тези показатели остават над средните за ЕС. Фискалната позиция на страната от гледна точка на дълг към БВП също така продължава да бъде една от най-силните в ЕС. Същевременно е необходимо да възстановим контрола върху годишните бюджети, включително чрез изграждане на експлицитни и имплицитни буфери", каза още управителят на БНБ.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Фабриката обяви масово съкращение на работници
Индустрията е оценена на 80 милиарда долара
Целта е да се улесни потребителското сравнение в реално време