
Умен конец за зъби, който измерва нивото на стрес
Ето как работи технологията
ЕС е петият по големина търговски партньор на Индонезия
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви, че Европейският съюз и Индонезия са постигнали политическо споразумение по ново споразумение за свободна търговия, наречено CEPA (Comprehensive Economic Partnership Agreement), предаде Reuters.
"Има много неизползван потенциал в нашите търговски отношения и затова това споразумение идва в точния момент, тъй като ще отвори нови пазари", заяви Фон дер Лайен на съвместна пресконференция с индонезийския президент Прабово Субианто.
По думите й новото споразумение ще отключи значителни възможности в двустранната икономика, като цели разширяване на достъпа до пазари и задълбочаване на партньорството между ЕС и Индонезия.
"Смятаме, че Европа е много важна за нас. Ето защо бихме искали да видим по-голямо европейско присъствие и по-голямо европейско участие в нашата икономика. Мисля, че в тази епоха на нестабилност или объркване ние даваме правилен пример", каза Субианто.
Европейският съюз е петият по големина търговски партньор на Индонезия, с дял от 6,4 на сто от общата й външна търговия, пише БТА. Индонезия заема 33-о място сред търговските партньори на ЕС и е петият най-важен партньор на съюза в рамките на АСЕАН за 2024 г.
Двустранната търговия със стоки между ЕС и Индонезия е възлизала на 27,3 милиарда евро през 2024 г., като износът от ЕС е бил на стойност 9,7 милиарда евро, а вносът – 17,5 милиарда евро.
Търговията с услуги между двете страни е достигнала 8,8 милиарда евро през 2023 г., включително 5,7 милиарда евро износ от ЕС и 3,1 милиарда евро внос. През 2023 г. година преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) на ЕС в Индонезия са възлизали на 25,1 милиарда евро, докато индонезийските инвестиции в ЕС са били 1,1 милиарда евро.
През 2021 г. стокообменът между двете страни възлиза на 112,2 млн. щатски долара, сочат данни на Министерството на икономиката и индустрията. Това представлява спад от 37,1% спрямо предходната година.
Износът от България обаче нараства значително – с 83,6%, достигайки 76 млн. долара. В същото време вносът от Индонезия намалява до 36,2 млн. долара (спад от 73,6%). Търговското салдо е положително за България и възлиза на 39,8 млн. долара.
Основните стоки, които страната ни изнася, са пшеница и смеси от зърнени култури. От Индонезия се внасят най-вече кафе (5,2 млн. долара), растителни и животински мазнини и масла (3,9 млн.), аминосъединения (3,7 млн.), гуми, полиацетали и синтетични прежди.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Ето как работи технологията
Някои концерти са се превърнали в исторически феномени
Спортните фенове все по-осезаемо задвижват туризма в световен мащаб