Биткойнът достига рекордни стойности и се насочва към 100 хил. долара
През тази година стойността на криптовалутата е нараснала двойно
Творилница “Добрини” се намира недалеч от Враца - в село Челопек, познато от Вазовия разказ “Една българка”
Социално предприемачество в малко село в най-бедния район в цяла Европа - Северозападния. Звучи твърде необичайно, за да е истина, но “едни българки”, три млади дами, доказват, че когато има желание, хубавите неща могат да се случват навсякъде и въпреки всичко.
Те са Мария, Първолета и Зорница или казано накратко - сдружение “Книгини”. Нещо като “княгини”, но с книги в ръце. А също и в душите.
Освен че е тяхна инициативата за превръщането на Челопек в Първото българско село на книгата, трите жени полагат основите и на социалното предприемачество там. Вероятно термин, напълно непознат на жителите на Челопек, но не за дълго. Скоро всички ще знаят какво се случва под покрива на старата детска градина в центъра на селото на баба Илийца - героинята от Вазовия разказ “Една българка”.
“Мисията ни е да създадем повече работни места за хора в неравностойно положение и с гордост да представим нашия регион, както в България, така и в международен план”, казва Първолета Николова, една основателките на сдружението.
Това е основната мотивация зад идеята за създаване на социално предприятие в селото.
Творилница “Добрини'’ стартира своята дейност през 2022 г., когато Виолета, Анна и Веселина започват заедно собственоръчно да изработват восъчни свещи, ароматни глицеринови сапуни, картини със скандинавски мъх и рециклирана хартия.
В социално предприятие Творилница "Добрини" работят жени в неравностойно положение от селото, които във всяко изделие влагат много старание, труд и любов.
Те са назначени на трудов договор, получават заплащане за своя труд, а в същото време, срещайки се всеки ден под покрива на социалното предприятие в център “Книгини”, обменят опит, споделят време и емоции.
“Като ни го покажат един път как се прави, ние веднага разбираме и започваме. Знаеш ли, то те увлича…” Така баба Веселина описва своята работа. Работа, а всъщност кауза и повод за социални контакти.
Част от изделията, които изработват, са подаръчни кутии за всеки повод, малки натурални сапунчета в интересни форми, картини от скандинавски мъх, нестандартни и запомнящи се букети.
Средствата от продажбата на ръчно изработените изделия са насочени както към заплащане на труда на жените, така и към бъдещи инициативи на сдружението, а такива не липсват.
Сдружение “Книгини” отваря и още един обект с мисия в селото. В малката уютна книжарница “Извор” човек може да намери книги от своето детство, редки антикварни книги, чуждоезикова литература и още много ценни находки.
През последните дни на септември се проведе и първият по рода си Фестивал на книгата, добрините и традициите, в който освен работещите в социалното предприятие, се включиха още и местни фолклорни ансамбли, десетки жители и гости на селото, любители на книгите.
Защото доброто е пример, от който всички ние се нуждаем.
През тази година стойността на криптовалутата е нараснала двойно
Тези градове са отлични в насърчаването на положителен баланс между работа и личен живот
На гърба на монетата е изобразено стилизирано изображение на двама гайдари