Никола Минков: „Черният петък“ в България вече е по цял месец (ВИДЕО)
Потребители си поръчват еднакви продукти за проба и после ги връщат, което е проблем за бизнеса
По този начин е измамена голяма българска строителна компания, която превела 12 милиона лева
Два или три пъти годишно български компании губят големи суми пари, измамени с подменен имейл и банкова сметка. Това съобщи старши комисар Владимир Димитров - началник на дирекция "Киберпрестъпност" в ГДБОП, цитиран от БНР.
По същия начин беше измамена голяма българска строителна компания, която преведе 12 милиона лева.
Владимир Димитров уточни, че случаите на измами с подменен имейл, но с по малки суми се случват всяка седмица у нас.
На български наричаме този вид измама сменен IBAN. Най-общо казано става въпрос за нигерийски организирани престъпни групи, които влизат в имейлите на български компании. В точно избран момент подменят банковата сметка, по която българската фирма да изпрати следващото плащане и по този начин се ощетяват български компании с десетки хиляди евро. Това е просто един от примерите на подобен случай 2 пъти – 3 пъти годишно имаме подобни български компании, които губят понякога и милиони левове. Но обикновено на всеки 3-4 дни при нас се явява фирма, която е пострадал от манипулация на комуникацията между техния контрагент и обикновено сумите, които губят се около 20-50 000 евро.
Според експертите хакерите успяват да влязат в пощенската кутия на компаниите и така придобиват достъп до кореспонденцията им.
"Най-вероятно става въпрос отново за неинформираност и незнание на интернет потребителите, защото чрез фишинг имейл киберпрестъпниците узнават потребителското име и паролата за тази пощенска кутия. Вписват се в нея. Тя се ползва от легитимните потребители от фирмата, която движи бизнесът, но просто нигерийските организирани престъпни групи се вписват в тази пощенска кутия и гледат какво се случва вътре, какво се уговаря българската компания с нейните чуждестранни контрагенти и просто подменят имейлите".
Потребители си поръчват еднакви продукти за проба и после ги връщат, което е проблем за бизнеса
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб