С близо 13% се увеличават разходите за труд в България 

БГ Бизнес
 

Тези в ЕС растат с 3,7%, а в еврозоната с 3,2%

С 3,7% растат разходите за труд в Европейския съюз, а в еврозоната с 3,2%. Това показват най-новите данни на Евростат за почасовите разходи за труд през първото тримесечие на 2022 г., в сравнение с 2021 г.  

В България почасовите разходи на труд растат с 12,8% през първото тримесечие на годината в годишно сравнение. Единствената страна в ЕС, отбелязала по-рязък скок на разходите за труд е Унгария - 20,1%, а страната ни дели второто място с Латвия - 12,8%. През посочения период разходите на работодателите в България за почасово заплащане нарастват с 12,8%, докато тези, които не са пряко свързани с възнаграждения са се повишили с 12,6%.

В годишно сравнение през периода януари - март 2022 г. двата основни компонента в сформирането на разходите за труд - почасовото заплащане и разходите, които не са са пряко свързани с възнаграждения нарастват в ЕС съответно с 3,3% и 5,1%.

За същия период в еврозоната разходите за заплащане на отработен час са нараснали с 2,7%, а разходите, които не са пряко свързани със заплата - с 4,8%.

В ЕС през първото тримесечие на 2022 г. спрямо същото тримесечие на предходната година секторите, отчели най-висок растеж на почасовите разходи за труд са:

- "Нефинансов сектор" - 3,1%, 

- "Финансов сектор" - 4%, 

- "Индустрия" - 3,3%,

- "Строителство" - 3,5%, 

- "Услуги" - 4,4%.

За същия период разходите за труд в еврозоната нараснаха в секторите:

- "Нефинансов сектор" - 2,6%, 

- "Финансов сектор" - 3,5%, 

- "Индустрия" - 2,6%,

- "Строителство" - 3%, 

- "Услуги" - 4%.

В ЕС през първото тримесечие на настоящата година в сравнение със същото тримесечие година по-рано икономическите дейности, които отчитат най-голямо увеличение на разходите за почасово заплащане са: 

- "Административни и спомагателни дейности" - 5,1%, 

- "Минно дело" - 5%, 

- "Финансови и застрахователни дейности" - 4,8%, 

- "Транспорт и складиране" - 4,7% 

- "Строителство" - 4,1%, 

- "Професионални дейности и научни изследвания" - 4%. 

В сектор "изкуства, развлечения и отдих" данните показват намаление на разходите за почасово заплащане с 1,2%.

Двете икономически дейности с най-голямо увеличение на компонента разходи, които не са пряко свързани с възнаграждения са "хотелиерство и ресторантьорство" с 34,6% и "Изкуства, развлечения и отдих" с 19%.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст